• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yabancıdan sütçü avı
17 Mart 2014 Pazartesi 09:20

Yabancıdan sütçü avı

İngiliz, Fransız ve Körfez yatırım fonları Türkiye'de süt şirketi avına çıktı.

Kurun 2.30'ları aşması üzerine Merkez Bankası'nın dövizdeki dalgalanmayı baskılamak için faizlerde artışa gitmesi, sanayicilerin üretim maliyetini yaklaşık yüzde 15 artırdı. Bu artış üretici çıkış fiyatı 1 lira 25 kuruş olan sütün raftaki satışına yüzde 5 zam olarak yansıdı. Birçoğu banka kredisi ile çarkları çeviren üreticileri ise kurdaki yükselişin yanı sıra, bir anda yüzde 18'lere kadar çıkan finansman yüküyle karşılaşması zor durumda bıraktı. Bunun üzerine harekete geçen ağırlıklı İngiliz olmak üzere Fransız ve bazı Körfez fonları, ortaklık ve satın almalar için şimdiden firmaların kapısını çalmaya başladı.2013 yılının sonunda Dubaili Abraaj Capital, peynir markası Yörsan'ın yüzde 80'ini satın almıştı. Moova markası ile peynir ve süt sektöründe faaliyet gösteren Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık, yeni ortaklar alınması, muhtelif stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için İş Yatırım'la sözleşme imzalamıştı.

20 MİLYONLUK YATIRIM

Muratbey Peynirleri Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, sektördeki gelişmeler ve firmanın yeni projelerini anlattı. Muratbey'in Uşak'ta toplam 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptığını ve günlük 250-300 ton sütü peynire dönüştürdüklerini söyledi. Tesiste kapalı alanın bu yılın sonunda 28 bin metrekareye ulaşacağını ve günlük üretim kapasitesinin 400 tona çıkacağını açıklayan Erol, bunun için yaklaşık 20 milyon lira tutarında yatırım yapacaklarını açıkladı. Fabrikada çalışan sayısının satış, sevkiyat ve pazarlama birimleri ile birlikte 400'e ulaştığını kaydetti.

BURGU PEYNİR ÇOK SEVİLDİ

Yenilikçi bir firma olduklarını ve 250 ürün çeşidini 300'e çıkarmayı hedeflediklerini açıklayan Erol, en son çıkan burgu peynirin çok sevildiğini söyledi. Erol, 6 ay raf ömrü ve az tuz ve tazeliğin talebi artırdığını kaydetti.

Fransız fonu geri çevirdi

Erol, kendilerine de Fransız fondan teklif geldiğini ancak bunu geri çevirdiklerini belirterek, bunun nedenini 'Şu anda öyle bir şey bizim için cazip değil. Bu yıl yüzde 80-100 büyüme hedefimiz var' diye açıkladı.İhracat pazarlarını Türk Cumhuriyetleri, Uzakdoğu ve Körfez ülkelerinin tamamı olarak sıralayan Erol, geçen yıl 12 milyon liralık ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl 18-20 milyon liralık ihracat tutarlarının olacağını açıkladı.

Süt fiyatına % 5 kur zammı

Döviz kurundaki yükselişin süt fiyatlarına etkisini de değerlendiren Erol, yem hammaddesinin dışarıdan geldiğini ve kur artışının yem fiyatını yüzde 10 artırdığını kaydetti. Erol, şöyle konuştu: '1 Şubat'tan itibaren süt fiyatı yüzde 5 arttı. Çünkü hayvancılığın yüzde 60'ı yemdir. Bunun yanında ambalaj malzemelerinin tamamı euro ile satılıyor.'

Finansman yükü arttı

Kur ve faizin maliyeti yükselttiğini belirten Erol, bazı yerlerde kredi faizlerinin yüzde 18'e kadar arttığını belirterek, 'Bizim sektörde ortalama vademiz 15 günün üzerinde değil. Bugün 3 ayda mal satabilmek dahil, 3 ayla mal satıp parasını alabilmek dahi iyi bir satış sayılabiliyor. Geçmişte yüzde 0.75 ile borçlanabiliyordu insanlar, bugün yüzde 1.22 liraya çıktı' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA