• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yabancı doktora kapı açan yönetmelik yürürlükte
28 Mayıs 2012 Pazartesi 09:58

Yabancı doktora kapı açan yönetmelik yürürlükte

Sağlık Bakanlığı'nın doktor ve hemşire açığını kapatmak amacıyla hayata geçirmeyi planladığı 'yabancı hekimlerle' ilgili yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Sağlık Bakanlığı'nın doktor ve hemşire açığını kapatmak amacıyla hayata geçirmeyi planladığı 'yabancı hekimlerle' ilgili yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel hastaneler artık bakanlık tarafından izin verilmesi kaydıyla yabancı doktor ve doktor dışı sağlık meslek mensubu çalıştırabilecek.

Kamuoyunda tartışmalara yol açan özel hastanelerde yabancı doktor çalıştırılmasıyla ilgili düzenleme tamamlandı. Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmî Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre özel hastane, bakanlıkça izin verilmesi kaydıyla yabancı hekim ve hekim dışı sağlık meslek mensubu çalıştırabilecek.

Yeni Özel Hastaneler Yönetmeliği birçok yeniliği beraberinde getirdi. Düzenlemeye göre özel hastaneler, 4 klinisyen uzmandan az olmamak kaydıyla Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen toplam kadrolarının en az dörtte biri sayısında klinisyen uzmanla faaliyete başlayabilecek. Toplam kadronun dörtte üçünün iki yıl içinde aktif hale getirilmesi zorunlu olacak. İki yıl içinde aktif hale getirilemeyen kadrolar kaybedilecek. Kalan dörtte birlik kadrolar, bakanlıkça kullanımına izin verilmesi halinde aktif hale getirilecek. Klinisyen uzman sayısı dördün altına düşen hastanelerin faaliyeti iki yıla kadar askıya alınacak. Bu süre sonunda uzman hekim eksiğini gideremeyen özel hastanenin ruhsatı iptal edilecek.

Özel hastanelerin kadroları, Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi'ne, bakanlıkça elektronik ortamda kaydedilecek. İlan edilecek dönemlerde özel hastanelerin kullanımına izin verilecek kadrolar veya ek kadrolar, bakanlıkça bu elektronik sistemde tanımlanacak ve hekim başlatma talebi mesul müdür tarafından sistem üzerinden yapılacak.

Acil hastaya bakmaktan kaçan hastaneye ceza

Acil servise başvuran hastalara, yoğun bakım hizmeti dahil gerekli ilk müdahalenin yapılması, gerekiyorsa hastanın yatışı yapılarak tedavisinin ve eğer gelişirse komplikasyonların tedavisinin tamamlanmasından özel hastane sorumlu olacak. Hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği uzman tabip, tıbbi donanım, müdahale, bakım ve tedavi için gerekli şartların hastanede sağlanamaması durumunda ise gerekli ilk müdahalenin yapılmış olması kaydıyla başka bir sağlık kuruluşuna sevki sağlanabilecek. Acil vakaların sağlık güvencesi olup olmadığını, ödeme gücü bulunup bulunmadığını sorgulayan, acil hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı gerekçesiyle tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınan hastanelerin acil vakalar haricinde hasta kabulü, on gün süreyle valilikçe durdurulacak. Acil hastadan ilave ücret alındığının tespiti halinde hastanenin mesul müdürü uyarılacak, tekrarında iptal cezaları uygulanacak.

Özel hastaneler, günlük yatak ücretlerini her yıl kendileri tespit ederek bakanlığa bildirecek ve bu ücret bakanlıkça onaylanacak. Bakanlık, hastane sınıflamalarını, emsal hastanelerdeki en yüksek ve en düşük yatak ücretlerini ve hastanelerin kapasitelerini dikkate alarak gerektiğinde günlük yatak ücretlerinin üst sınırını belirleyebilecek.  AA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA