• Konya13 °C

Alev Ayyıldız

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ya Bütün Olanları Sağcılar Yapsaydı?

17 Nisan 2009 10:57

İlginç bir ülkede yaşıyoruz vesselam. Yaşananlara baktıkça Aziz Nesin romanlarının hiç de hayal ürünü olmadığını daha iyi anlıyorum. Türkiye gerçeklerine, özellikle entel- dantel denilen kesimin yeni tepinişlerine, basın, bürokrat, ilim adamı, sanatçı ve işte kendince elit zümrenin yani şu bizim meşhur “Beyaz Türklerin” son söylemlerine baktıkça ağlanacak halimize güldüğümüzü düşünüyorum.

 
 Hadi bir parça empati yapıp, karşıt düşünce de olanların gözüyle yaşananları değerlendireyim diyorum, söyledikleri açıklamaların kendi düşünceleriyle bile çeliştiğini görüyorum. Akla, mantığa oturtmaya çalışıyorum yaşananları, izah dahi edemiyorum.

 Nasıl bir ülke ki burası, devletin hâkiminin savcısının üye olduğu bir kurum bir terör örgütüne sahip çıkabiliyor. (YARSAV’ın açıklamalarını bir hatırlayın). Bir üniversite rektörü Cumhurbaşkanına hakaret edebiliyor, binlerce şehit verdiğimiz bir ülkede terör örgütünün elebaşı cezaevinde “Aman ölmesin” diyerek adeta gözünün içine bakıp besleniyor. Keş bir grup ayet sözleriyle kafa buluyor. Örnekler o kadar çok ki. Yazmaya devam etsem hem satırlar sığmaz, hem siz hem de ben bunalırım.

 Bu çirkin açıklamaların ve icraatların azalacağını düşünmekse yalnızca iyimser bir hayalden öteye gitmiyor. Çünkü icraat çok tepki yok genel anlamda. Hele son yaşananları gözünüzün önünden geçirin. Ne söylemler, ne hakaretler edildi ama ya fark etmedik ya da artık kanıksadık. Çünkü başka türlü bu denli tepkisiz olmak akıllı işi değil.

 Özellikle basın ve medya alanındaki yaşananlar nasıl izah edilebilir ki?. Düşünün ki bir gazetenin yazarı sizin inancınıza hakaret ediyor, sizi küçümsüyor ama siz onun mensubu olduğu gazeteyi inatla almaya devam ediyorsunuz. İmam hatiplilere utanmadan terörist diyor kimse ağzını açmıyor.  

Bütün bunlara karşın toplumsal sorunlara, manevi ve kültürel değerlere duyarlı olan ve bu eksende haberler yapan gazetelerse çok fazla tercih edilmiyor. Aksine, birinci sayfasında bölücülük, üçüncü sayfasında cinayet ve iç bölümleri ağır cinsellik kokan haberler(?) yapan gazeteler alınıyor. Başkalarının hayal ürünü cinsel sorunları ve birkaç teşhirci kadın fotoğrafı tercihimizin yönünü tayin ediyor. Televizyonların durumu daha enteresan. Akşamları ekranın önünden gözümüzü kırpmadan izlediğimiz dizilerde aile içi entrika ve ensest ilişkileri nasılda kabulleniyoruz. Televizyon programları, yarışmalar değerlerimizle dalga geçip, kolay yoldan para kazanma metotlarını öğretirken bizler ekran karşısında heyecandan ecel terleri döküyoruz. Sonra ağzımız açıldı mı da mangalda kül bırakmıyoruz.

Peki, nasıl oluyor da bu hale geldik diye soracak olursanız kanımca kendimizi küçümsemekten ve “Öteki’ye” özenmekten.Çünkü çoğunluğun ortak değeri “En kötü” olabilirken bize oldukça uzak değerlerde yapılan her şey “İyi- mükemmel- hatasız” oluveriyor.

Aktarmak istediğim konu siyasi nitelik açısından örneklendirdiğimde daha da anlaşılır olacak. Örneğin son seçimde sağ kesime verilen toplam oyları parti ayırımı yapmaksızın toplayın. Karşınıza çok büyük bir oran çıkacaktır. Türk halkının büyük bir kesiminin sağ görüş çizgisinde olduğunu göreceksiniz. Buna karşın toplum içerisindeki etkileri hiçte öyle değil.

Bu ülkede ateşli sol konuşmaları yapanlar aydın olurken siz sağ görüş dediğinizde gerici olursunuz. Darağacında Üç Fidan’ı okumak sizi zeki yaparken, Sancı’dan bahsedip hele birde çok beğendiğinizi söylemeniz toplum dışına itilmenize yeter. Deniz Gezmiş romantik bir komünist görüp sevgiyle anarken, Dursun Önkuzu dediğinizde sağ-sol çatışmasını tekrar alevlendiren bölücü olursunuz. Ateist olursanız ve bunu ağzınızdan düşürmezseniz kimse bir şey demez hatta samimiyetinizden ötürü tebrik eder. Ama birde inanç hakkında özellikle cemaatlere dair bir duygunuzu söylerseniz birden laiklik karşıtı olarak adlandırılırsınız.

Bugün bazı insanlar sosyal demokratım hatta komünistim diye böbürlenmesi en iyi ihtimalle liberal olması bir statü göstergesiyken siz MHP’li olunca faşist, SP’li olunca gerici, AK Partili olunca Amerikan uşağı oluveriyorsunuz. Yani sağ görüş yanlısı olunca fark etmiyor illaki bir kulp takıyorlar size. Sağ cehaleti sol ise aristokrasiyi, eğitimi ve örnek statüyü temsil ediyor zihinlerde.

Tüm bunların ışığında düşünün ki son yaşananları ya sağ kesim gerçekleşseydi neler olurdu? Örneğin gözaltına alındılar diye kıyametler kopan Çağdaş yaşamcıların iddia edilen suçlarını  eğitim alanında bayrağımızı Dünya’nın öbür ucunda dalgalandırmayı başaran Nur Cemaati yapsaydı, Ergenekon terör örgütü MHP veya BBP bünyesinde bir örgüt olsaydı, yargıya düzenlene saldırı, Cumhuriyet gazetesine atılan bombalar falan bir cemaate mensup kendini bilmez üyelerce gerçekleşmiş olsaydı, medyada geniş yer bulan ve sosyetenin birçok ismin yakalandığı uyuşturucu operasyonlarında diyelim ki Adnan Hoca’nın bir talebesinin adı geçseydi olabilecekleri düşünebiliyor musunuz?.

Verdiğim örneklerden herhangi birisi gerçekleşseydi inanın Türkiye’de dengeler alt üst olur, ordu göreve çağrılır, mitingler düzenlenir aylarca medya gündeminden düşmezdi. Bu kadar da olmaz diyenler Deniz Feneri davasında kopartılan yaygarayı bir hatırlasınlar ne denli haklı olduğumu görecekler.

Şimdi kimse beni sol düşmanı olarak adlandırmasın. Niyetim her daim karşısında olduğum kutuplaşmalara bir yenisini eklemek değil. Muhakkak ki farklı fikirler zenginlikler meydana getirir. Karşıt görüşleri öğrendikçe kendi görüşünüzü daha nitelikli değerlendirirsiniz. Ki kendi çevremde de hayat görüşü benimle taban tabana zıt birçok arkadaşım var. Ve açıkça itiraf etmek gerekirse onlardan çoğunlukla gördüğüm hoşgörüyü benimle aynı çizgide yaşayan insanların genelinden göremiyorum.Ayrıca onlarla görüştüğüm zamanlarda kendi doğrularımı, yanlışlarımı çok daha iyi tahlil edebiliyorum.

Aktarmak istediğim yalnızca algılamadaki sıkıntılar. Uygulanan ayırımcılık rahatsızlık verici boyutta.  Şüphesiz ki kim yaparsa yapsın hata muhakkak hatadır ve bedeli ödenmelidir ama bu bedel, ödeyenin siyasi ve Dünya görüşüne göre değişmemeli.

      Selam ve dua ile

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA