• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileakstan yeni belgeler
09 Nisan 2013 Salı 11:06

Wikileaks'tan yeni belgeler

ABD'nin gizli yazışmalarını ifşa ederek dünyayı sarsan WikiLeaks, "K Projesi" kapsamında bu kez 1973-1976 yılları arasına ait 1.7 milyon belge yayımladı.
Wikileaks yaklaşık 2 milyonu bulan yeni belge yayımladı. Diplomatik yazışmalardan oluşan belgelerde Türkiye'nin de adı geçiyor.  Belgelerin geçmişi bu kez çok eskilere, 1974'teki Ecevit - Erbakan koalisyonuna kadar gidiyor.
Amerikan gizli belgelerini yayınlayarak dünya çapında ses getiren Wikileaks, 1.7 milyon yeni belge yayımladı. ABD'nin 1970'lerde yürüttüğü diplomatik faaliyetlere dair dökümanlar arasında, Türkiye'nin de adı geçiyor.
ECEVİT-ERBAKAN YORUMU
1974'teki Ecevit - Erbakan koalisyonuna ilişkin ABD'li diplomatların yorumlar ilginç. Dönemin Ankara Büyükelçisi William Macomber, parlamentodan güvenoyu alması beklenen koalisyon için "doğal değil" yorumunu yapıyor.
Macomber, "Bülent Ecevit güç koşullarda iktidara gelecek, istikrarsız parlamentoda muhalefet karşısında az bir oyla, doğal olmayan bir koalisyona başkanlık edecek" diyor.
ECEVİT İÇİN HAYALPEREST, ERBAKAN İÇİN FIRSATÇI DEMİŞ
ABD gizli belgelerinde Ecevit için "hayalperest bir şairle, pragmatik bir politikacının karşımı" ifadesi göze çarparken, koalisyon ortağı Erbakan için de "fırsatçı" tanımlaması yapılıyor.
Wikileaks belgelerinde Türkiye'yi içeren yazışmalar 38 binden fazla. Bunun 20 bini ise Kıbrıs sorunu üzerine.
BELGELER ABD ULUSAL ARŞİVİNDEN
Sitenin kurucusu Julian Assange'a göre bu belgeler, herhangi bir kurum ya da kişi tarafından sızdırılmamış, ABD'nin ulusal arşivinden toplanarak analiz edilmiş. Belgeleri yayımladığı gün tartışmalı internet sitesi Wikileaks'in de siyasi parti olma yolunda adımlar attığı haberi geldi.
Siteden yapılan açıklamaya göre, kurucu Julian Assange, Avustralya'da eylül ayında yapılacak feneral seçimde senatoya adaylığını koyacak. Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'ne sığınan Assange, cinsel taciz iddiaları ile arandığı İsveç'e iade tehlikesiyle karşı karşıya.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA