• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaks, Türkiyeyi öyle birşey ile suçladı ki...
09 Nisan 2011 Cumartesi 12:54

Wikileaks, Türkiye'yi öyle birşey ile suçladı ki...

WikiLeaks belgelerine göre İran silah kaçırmak için Türk topraklarını kullandı ve Ankara bu duruma göz yumdu.

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını sızdıran WikiLeaks sitesindeki bir belge, İsrailli yetkililerin ‘Türkiye’nin İran’ın toprakları üzerinden silah kaçakçılığı yapmasına göz yumduğu ve İran’a yönelik uluslararası yaptırımlara uymadığı’ konusundaki endişelerini gün ışığına çıkardı.

İsrail Dışişleri’ne bağlı Siyasi Araştırma kuruluşunun Başkanı Nimrod Barkan, ABD’nin İsrail Büyükelçisi James Cunningham’a 19 Kasım 2009’da gönderdiği mektupta, “İsrail’in endişesinin, Türkiye’nin İran’ın mali yaptırımlardan kaçması için bir platform haline gelmesi” olduğunu dile getirdi.

‘Demiryolları Kullanılıyor’

Barkan ayrıca, “İran’ın Türk toprakları üzerinden Suriye’ye silah göndermeye devam ettiği konusunda İsrail’in ikna olduğunu ve bunun muhtemelen Türk yetkililerin bilgisi dahilinde gerçekleştiğini” yazdı.

Belgeye göre, Türkiye’yi İran’a yönelik yaptırımları çiğnemekle suçlayan Barkan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, İran’a yönelik BM Güvenlik Konseyi veya tek taraflı Amerikan yaptırımlarını üç alanda çiğniyor. Bunlar, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırımı altında bulunan İran Bankası Mellat ile işlem yapılmasına izin veren yeni kararlar, Türk limanlarının Avrupa’ya ihraç edilecek İran mallarına açılması ve İran’ın Türk toprakları üzerinden, çoğunlukla demiryolunu kullanarak, Suriye’ye silah göndermeye devam etmesi.”

Silahlar Suriye’ye Gidiyor

Barkan Amerikalı yetkiliye, İsrail’in Haziran 2009’da bu üç noktayı da Türk yetkililere ilettiklerini, ancak ilerleme kaydedemediklerini de yazdı. Belgede, Türkiye toprakları üzerinden Suriye’ye gittiği ilan edilen bu silahların çoğunun Lübnan’da Hizbullah’a verileceği iddia edildi.

Amerikalı yetkililer ise bu görüşmeleri Washington’a rapor ederken şu ifadeleri kullandı: “İsrailli gizli servisler, Türkiye hükümetinin uluslararası mali yaptırımları baypas etmesi konusunda İran’a yardım ettiğini ve İran’ın toprakları üzerinden Suriye’ye silah kaçırmasına göz yumduğunu söyledi.”

‘Türklerin Haberi Var’

Guardian gazetesinin yayımladığı bir başka belgede de, bir Mossad yetkilisinin, Türkiye’nin bu konudan haberdar edilmesine rağmen ‘İran Devrim muhafızlarının silah kaçakçılığı alanındaki deneyimi göz önünde bulundurulduğunda, olayın boyutunun farkında olmayabileceği’ne dair uyarısına yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA