• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaks sızıntılarına karşı Siber Kalkan geliyor
09 Aralık 2010 Perşembe 09:45

Wikileaks sızıntılarına karşı 'Siber Kalkan' geliyor

Wikileaks skandalı ders oldu. TÜBİTAK, devletin gizli belgelerinin dışarı sızmaması için proje hazırlıyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilecek Siber Kalkan Projesi, sanal saldırıları engelleyecek..

Dünyayı sarsan Wikileaks depremi, devletin zirvesini de hareketegeçirdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin gizli belgelerinin dışarı sızmamasıiçin Siber Kalkan Projesi oluşturuluyor. Tamamıyla Türk mühendisleringörev yapacağı projeyle siber saldırılara karşı önlem alınacak. Devletin gizli bilgilerinin sızmasının önüne geçilecek. Bu kapsamda Türkiye,ilginç bir tatbikata da ev sahipliği yapacak. 2011'de yapılacak 'sibertatbikat' ile bir anlamda yürütülen proje test edilecek.

İnternet kanalıyla yapılan siber saldırılar, genellikle terörolaylarını görüşen MGK'nın da gündemine girdi. Kurulun son toplantısında siber tehdide karşı neler yapılması gerektiği ele alındı. MGK'nıntavsiye kararı üzerine düğmeye basan hükümet, siber terörle çok yönlümücadele başlattı. TÜBİTAK'ın koordinasyonundaki projede Genelkurmay,Başbakanlık ve Ulaştırma Bakanlığı da yer alacak. Projenin beyin takımıTÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojileri Araştırma Merkezi (BİLGEM) ekibinden oluşacak. Siber saldırılara karşı koyacak SiberKalkan Projesi geliştirecek olan ekip, dışa bağımlı olmadan gizlibelgelerin korunmasını da sağlamış olacak. Siber Kalkan'ın merkez üssüBİLGEM'de bin 200 kişi çalışıyor. Merkezin temel görevi millikaynaklarla milli teknoloji geliştirmek. BİLGEM, kriptoloji, elektronikharp, sensör sistemleri, yazılım, bilgi ve ağ teknolojileri alanlarındaçalışıyor. Merkezin geliştirdiği birçok ürün halen NATO ülkeleritarafından da kullanılıyor.

Bilgi sızdırmaya Türk çözümü

ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren bir firmada görevli genç Türk mühendisler, internet üzerinden bilgi sızıntısını kaynağındanengelleyen bir teknoloji geliştirdi. 'MyDLP' adlı yazılım, sızdırılanbilgileri yoğun bir erişim olduğunda kayıt altına alıyor ve yetkililerianında uyararak bilgi aktarımını bloke ediyor. 'MyDLP', kurumunbilgilerini tanıyor. Bu bilgi o kurum için gizli mi, değil mi buna karar verebiliyor. Ayrıca bilginin dışarıya sızmasını engelliyor. Gençmühendisler, 'Wikileaks' belgelerinin ortaya çıkmasıyla tarihinin enbüyük bilgi sızıntısıyla karşı karşıya olan ABD'den sistem için yoğuntalep alıyor. Herkes tarafından kullanılabilecek yazılım hakkındaayrıntılı bilgiye 'www.mydlp.org' sitesinden ulaşılabiliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA