• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vuslat etkinlikleri bu yıl daha başarılı
28 Aralık 2010 Salı 17:06

'Vuslat' etkinlikleri bu yıl daha başarılı

Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen 16 sema gösterisini, 45 bin kişinin izlediği bildirildi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam ve diğer kurum müdürleri ile Konya Dedeman Otel'de değerlendirme toplantısı yaptı.

Doğan, bu yıl etkinliklerde geçmiş yıllara göre daha başarılı bir organizasyon yaptıklarını söyledi.

Bu yıl daha zengin, temsil kabiliyeti daha yüksek bir programla izleyenlerin karşısına çıktıklarını ve başarılı bir sonuç elde ettiklerini vurgulayan Doğan, ''Geçmiş yıllara göre en temel farklılıklardan biri de Genelkurmay Başkanlığının mehter bölüğüyle sevgi yürüyüşünü başlatmamız oldu. Böyle bir tercihin ne kadar doğru olduğunu katılanlar gördü'' dedi.

Etkinlikler boyunca icra edilen 16 sema gösterisini yaklaşık 45 bin kişinin izlediğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

''5 bin civarında vatandaş da konser, panel, tiyatro gibi etkinliklere katıldı. En temel kıstaslardan biri Mevlana Müzesi'ne gelen ziyaretçi sayılarıdır. Bir önceki yılla karşılaştırdığımızda önemli ölçüde farklılıklar görmek mümkün. Etkinlikler boyunca 2009 yılında 30 bin 200 yerli, 8 bin 700 yabancı olmak üzere toplam 38 bin 900 kişinin ziyaret ettiği müzeyi bu yıl 34 bin 500 yerli 12 bin yabancı olmak üzere toplam 46 bin 500 kişi gezdi. Geçen yıla oranla yerli ziyaretçi sayısında yüzde 14, yabancı turist sayısında da yüzde 38 civarında bir artış yaşandı.''

Bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak kontenjan kullanmakta daha dikkatli davrandıklarını dile getiren Doğan, geçmiş yıllarda 2 bin 650 kişilik salonda bine yakın davetiye dağıtmalarına karşın bu yıl günlük 200'den fazla davetiye dağıtmadıklarını, bunun da yerli ve yabancı ziyaretçi sayılarını artırdığını bildirdi.

''VUSLAT PROGRAMLARI BÜYÜK TÜRKİYE BULUŞMASINA VESİLE OLUYOR''

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Tükiye'nin, Şeb-i Arus'ta buluştuğunu, vuslat programlarının aynı zamanda büyük Türkiye buluşmasına vesile olduğunu belirtti.

İktidarıyla, muhalefetiyle, devlet büyükleriyle, yerli ve yabancı konuklarıyla Şeb-i Arus programlarının büyük buluşmalara sahne olduğunu anlatan Akyürek, ''Başbakan Erdoğan'ın törenlere her yıl katılımı, programlarımızı güçlendiriyor. Aynı şekilde bakanların, ana muhalefet partisinin lideri ve diğer parti temsilcilerinin katılımları, programlara ne kadar önem verildiğinin göstergesi oluyor. Programlar her yıl daha da güçlenerek devam ediyor'' dedi.

Akyürek, bir gazetecinin özellikle son gün sema törenine büyük ilgi olması nedeniyle birçok kişinin salona giremediğini hatırlatması üzerine, ''Yer bulunamaması etkinlikleri değersizleştirmez; aksine daha değerli olduğunu gösterir. Bu konuda salon ihtiyacı varsa yenisini de yaparız'' dedi.

GELECEK YIL İÇİN 10 BİN 599 KİŞİDEN REZERVASYON TALEBİ ALINDI

Konya Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, bu yıl kutlamalara, sergi, panel, çalıştay, konser ve diğer etkinliklerle Mevlana, Konya ve Türkiye'ye yakışır bir nitelik kazandırıldığını bildirdi.

Çıpan, törenlerin bitmesinin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen bu kısa süre içinde 2011 yılı törenleri için toplam 10 bin 599 rezervasyon talebi aldıklarını, gelen talepleri dosyalayıp, bilgisayarlara kaydettiklerini ifade etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA