• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vural: Et fiyatlarının nedeni yanlış politikalar
27 Nisan 2010 Salı 16:45

Vural: Et fiyatlarının nedeni yanlış politikalar

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, et fiyatlarındaki artışın ''hükümetin uyguladığı politikaların sonucu olduğunu'' öne sürerek, ''Fiyat artışları, AB'den et ithalatının gerekçesi yapılıyor'' dedi.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, et fiyatlarındaki artışın ''hükümetin uyguladığı politikaların sonucu olduğunu'' öne sürerek, ''Fiyat artışları, AB'den et ithalatının gerekçesi yapılıyor'' dedi.

Vural, MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay, Afyonkarahisar Milletvekili Abdülkadir Akcan ve Giresun Milletvekili Murat Özkan ile Mecliste basın toplantısı düzenledi. Uygulanan yanlış politikalar sonucunda hayvan üreticisinin perişan olduğunu savunan Vural, konunun TBMM Genel Kuruluna getirilmesi için önerge verdiklerini söyledi.

Daha sonra söz alan Zeki Ertugay, et ve canlı hayvan ithali için Et ve Balık Kurumuna yetki verilmesinin, ''Hükümetin hayvan politikasının iflası anlamına geldiğini'' öne sürdü. ''Kararın yanlış olduğunu, Türkiye'nin 1995 yılından bu yana et ve hayvan ithal etmediğini'' anlatan Ertugay, ''Alınan karar bir travmadır, hayvancılığa indirilmiş bir darbedir'' diye konuştu.

İthalatla Türkiye'nin AB'nin et pazarı haline getirilmek istendiğini iddia eden Ertugay, ''Hükümet derhal bu kararı durdurmalı ve ithalat yasağı devam etmelidir'' dedi. Et fiyatlarının spekülatif olmadığını, Türkiye'de hayvan sayısının düştüğünü kaydeden Ertugay, canlı hayvan ithalatının bazı firmalara verileceği iddiasında bulundu.

Akcan da bu konudaki görüşlerini açıklarken, et ithalatını ''bir oyun'' olarak niteledi. ''Türkiye'de et fiyatlarının yükselmesinde en önemli aktör Et ve Balık Kurumudur'' diyen Akcan, bu artışın AB ile yürütülen müzakerelerle ilgili olduğunu söyledi. Akcan, AB ile müzakerelerde 12. faslın açılması için et ithalatının serbest bırakılması şartı arandığını savunarak, et fiyatlarının bu yüzden spekülatif olarak artırıldığını iddia etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, et ithalatı kararıyla ''bir taşla iki kuş vuracağını'' savunan Akcan, vatandaşların ''Başbakan et fiyatlarını indirdi. helal olsun'' diyeceğini, diğer taraftan da AB'nin et ithalatı şartının yerine getirileceğini anlattı.

-''ARTIRAN DA ODUR...''

''Et fiyatlarının artış sebebi AKP hükümetinin uyguladığı politikalardır'' diyen Vural, ''Biliniz ki et fiyatlarını kim 'indirelim' diyorsa artıran da odur'' diye konuştu.

Bu süreçte kaybedenin Türk üreticisi, kazananın ise AB olduğunu savunan Vural, ''Fiyat artışları, AB'den et ithalinin gerekçesi yapılıyor. Hayvan sayıları hızla azalıyor. Süt fiyatları düşüyor, meralar imara açılıyor... kazanan George oluyor, Ahmet, Mehmet ise kaybediyor'' dedi.

''Olayın tıpkı domuz gribindeki gibi bir oyun olduğunu'' ileri süren Vural, ''Bu spekülasyonları yapanlar çıkmış kahramanlar gibi dolaşıyor'' ifadesini kullandı. Vural, 2009 AB ilerleme raporunda et ithalatına izin verilmesi şartının da şer aldığını savundu.

Giresun Milletvekili Murat Özkan da Rekabet Kurumu başkanının konuyla ilgili açıklamasına dikkati çekerek, ''Tarım, tam rekabetin geçerli olduğu bir alan değil. Dolayısıyla Başkanın çıkıp açıklama yapması bana manidar geldi'' dedi.

-SİİRT'TEKİ İDDİALAR-

Siirt'teki iddialara ilişkin gazetecilerin sorularını da yanıtlayan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''Hükümetin uygulamaları sonucu toplumsal değerlerin aşındığını ve toplumsal bir cinnet yaşandığını'' öne sürdü. Toplumsal yapıya yönelik ciddi tehditler bulunduğunu savunan Vural, konunun araştırılması için iki milletvekilini görevlendireceklerini ve konuyla ilgili bir rapor hazırlanacağını söyledi.

Konuyu siyaset malzemesi olarak görmediklerini anlatan Vural, konunun toplumsal bir sorun olduğunu kaydetti. Vural, çocukların korunması için herkesin işbirliği içinde hareket etmesini isteyerek, ''Toplum nereye gidiyor? Çöken ekonominin, ailelerin altında çocuklar kalıyor. Kim bunların sorumlusu?'' sorularını yöneltti.

Öte yandan, Giresun'da terörist saldırısı sonucu şehit olan astsubay için düzenlenen törene, AK Parti İl Başkanının Valinin arabasıyla katıldığını, MHP ve diğer partilerin il başkanlarının törene alınmadığını öne süren Vural, ''Sen devletin valisi misin yoksa AKP'nin valisi mi?'' diye sordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA