• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vize ile pasaport karıştırılıyor
14 Ocak 2010 Perşembe 11:00

Vize ile pasaport karıştırılıyor

Suriye ile karşılıklı vizelerin kaldırılması ile vatandaşlarımızın arasında gündeme gelen pasaport tartışmalarına

Suriye ile karşılıklı vizelerin kaldırılması ile vatandaşlarımızın arasında gündeme gelen pasaport tartışmalarına Ofis Turizm Seyahat Acentası Genel Müdürü, Murat Güney açıklık getirdi.

Murat Güney yaptığı açıklamada;

Türk ve Suriye vatandaşlarının birbirlerinin ülkelerine yapacakları seyahatlerde önceden vize alınması mecburiyeti 18 Eylül 2009 tarihi itibarı ile sona ermiştir. Bu çerçevede, pasaport hamili Türk ve Suriye vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için karşılıklı olarak vizeden muaf kılınmışlardır.
         Bu uygulamanın ardından, halkımızın büyük bir çoğunluğunda Suriye’ye Pasaport olmadan Nüfus Cüzdanı ile gidilebileceği kanaati oluşmuştur. Bu yanlıştır…

Pasaport; bir kimsenin kendi ülkesinden çıkışına ve yabancı bir ülkeye girişine izin veren uluslar arası kimlik belgesidir. Vize ise; bir ülkeden diğer bir ülkeye geçişte ülkeler arasındaki ikili anlaşmalar doğrultusunda gideceği ülkenin Konsolosluğu tarafından verilen izin belgesidir.

Dolayısı ile KKTC hariç, Türkiye’ye vize uygulayan veya uygulamayan herhangi bir ülkeye çıkışlarda, pasaport gerekliliği vardır. KKTC’ye çıkışlarda ise Nüfus Cüzdanınız yeterlidir.
         Ayrıca pasaportlar ile ilgili, halkımızın bilmediği bir önemli konu daha var.

Suudi Arabistan, Suriye gibi bazı Arap ülkeleri İsrail vizesi olan pasaportları kabul etmemektedir. Böyle durumlarla karşılaşabilecek kişiler; Pasaport Şube Müdürlüklerinden, eski pasaportları dosyalarında muhafaza edilmek kaydı ile yeni pasaport alabilirler. Seyahat dönüşünde almış oldukları yeni pasaportu teslim ederek, eski pasaportlarını alıp kullanabilirler. Konu ile ilgili detaylara (www.konya.pol.tr/pasaport.htm) adresinden ulaşmaları mümkündür.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA