• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergisini zamanında ödeyenlere teşvik verilmeli
18 Ekim 2010 Pazartesi 14:44

Vergisini zamanında ödeyenlere teşvik verilmeli

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, hükümet tarafından TBMMye sunulacağı açıklanan vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına yapılacak olan düzenlemeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

TBMM'ye sunulacak olan düzenlemede vergi ve sosyal güvenlik primborçları ile bu borçların gecikme zamlarına sağlanacak ödeme kolaylığının çokyararlı olacağını belirten Aslan Korkmaz, fakat borcunu zamanında ödeyen mükelleflerinde mağdur duruma düşürülmemesi ve borcunu zamanında ödeyen mükellefler için defarklı bir uygulamanın sunulacak olan öneride yer alması gerektiğini belirtti.

Başkan Korkmaz açıklamasında şunlara yer verdi: “şartlarındaha da iyileştirilmesi, yapılan hataların telafisi için çıkarılacak vergi veprim borçları düzenlemesini destekliyoruz. Bu uygulamanın hayata geçirilmesiile yıllardır mükellefin sırtında kambur olan borçlara ödeme kolaylığıgetirilmesi mükellefler ve devlet açısından bu konuda yeni bir sayfanınaçılması anlamına gelir. MÜSİAD olarak istikrarlı ve sürdürülebilir büyümeninsağlanması için çeşitli üretim ve gider maliyetlerinin düşürülmesinin önemineinanıyoruz. Bu nedenle hükümet tarafından sunulacak vergi ve prim borçlarınayeni bir düzenlemenin getirilmesini destekliyoruz. Desteklediğimiz bu öneride,bir hususunda ivedilikle üstünde durulması gerekmekte ve borcunu zamanındaödeyen mükelleflerin iyi niyetleri suiistimal edilmemelidir” dedi.

Fertlerin; devletin adalet anlayışına inanarak, adil davrandığınaemin olması gerekmektedir diyen Korkmaz; “ bir taraftan birilerine bir hakverirken öte yandan vergisini zamanında ödeyenleri de ödüllendirmek gerekir. Borçlarınıödeyemeyenlere kolaylık sağlanması taraftarıyız. Öte yandan yıllardır düzenlişekilde tüm vergilerini asli borcu bilip buna göre hareket edenmükelleflerimizin haklarının da hiçe sayılması yanlış olur. Bu yanlışlığınönüne geçmek için de hak sahibi olanlara yani vergisini zamanında ödemiş olanmükelleflere de ödüllendirme anlamında bir başka hak veya kolaylıkverilmelidir. Nitekim hükümet tarafından iki yıl önce hayata geçirilen istihdampaketiyle sosyal güvenlik primlerini zamanında ödeyen mükelleflere 5 puanteşvik indirimi sağlanmıştır. Bu kez de benzeri bir uygulamayla vergi ve primborçlarına düzenleme getirilmesinin yanı sıra, vergisini zamanında ödeyenmükellefe birkaç alternatifle kolaylık tanınmalıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA