• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergide indirim mi geliyor?
12 Mart 2009 Perşembe 08:41

Vergide indirim mi geliyor?

4. kriz paketininin bir aksilik olmazsa seçim öncesi çıkaracağı bildirdi. Nazım Ekren, vergi indirimi düşündüklerini, yüzde 4 büyüme hedefini de revize edeceklerini açıkladı..
Hükümet, küreselkrizle birlikte ihracatta yaşanan gerileme, kapasite kullanım oranı vesanayi üretimindeki düşüş, işsizlik oranındaki artış karşısındapiyasadaki tansiyonu düşürecek yeni bir paket hazırlıyor. BaşbakanYardımcısı Nazım Ekren, iç talebi artırmaya dönük vergi indirimisinyali verdi ve yeni paketin seçim öncesinde açıklanacağını duyurdu.Ekren, yözde 4 büyüme hedefini de revize edeceklerini açıkladı. AKParti'li vekillerin memur ve işçiye bir defalık nakit desteği verilmesiönerisi ise şimdilik pakete dahil edilmedi. Hükümet'in paketinin önemliyönleri şöyle:

İHRACATA DOPİNG
*
Eximbank'ın sermayesi artırılacak. Yıl sonuna kadar 13 milyar dolarınüzerinde kredi ve kredi garantisi sağlanacak. Yeni pazarlara girilmesiiçin politik risk sigortasına ağırlık verilecek.

* KOSGEB kaynaklarından ihracatçı firmalara kullandırılan 1 milyar dolarlık düşük faizli kredi takviye edilecek.

*KOBİ'ler başta olmak üzere üretim yapan firmaların enerji başta olmaküzere bazı girdi maliyetlerinin bir bölümünü devlet üstelenecek.

* Otomotiv, hazır giyim gibi sektörlere ek ihracat kredisi açılacak.

OTOMOTİVE GAZ
*
Otomotivde süreli ve sınırlı vergi indirimi de gündemde.

ÖTV,KDV indirimi ile stokların eritilmesine destek verilmesi düşünülüyor.Bu amaçla ortaya çıkabilecek vergi kaybı senaryosu üzerindeçalışılıyor. Sektör, "satışlar artar, vergi indirimi telafi eder"görüşünde.

* Küçük hacimli motor üretimi yapan firmalara dadestek verilerek sayısı 72 bini aşan taksiciye ÖTV ve KDV indirimikarşılığında araçlarını yenileme fırsatı sunulacak.

KART YAPILANDIRMASI MASADA
*
Dış kredi kullanımında aracılık maliyetleri gözden geçirilecek.

* Kamu bankalarının öncülüğünde mevcut kredilerin vadesi uzatılacak. İlave işletme kredileri verilecek.

*Likiditeyi artırmak için, uzun vadeli mevduatta stopajın indirilmesi vemunzam karşılıkların bir miktar daha düşürülmesi planlanıyor.

* Bankacılık sektörü ve patronlar arasında dengeyi bozmadan kredi alışverişini sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

*Müteahhit firmalarının teminat mektubu sorunu kamu eliyle çözülecek.nGüç durumdaki büyük şirketlere kredi desteği verilecek, borçlaryeniden yapılandırılacak

* Tüketici kredilerinin kolaylaştırılması için BSMV indirimi, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması da masada.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA