• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergi rekortmeni kim?
26 Aralık 2012 Çarşamba 12:21

Vergi rekortmeni kim?

Konya Vergi Dairesi tarafından açıklanan Konya'nın Vergi Rekortmenleri, düzenlenen törenle ödüllendirilmiş, birinci sırada olan firma ise kimliğini açıklamak istememişti.
Konya Vergi Dairesi'nin geçtiğimiz 2012 Mayıs ayının sonlarında açıkladığı Kurumlar Vergisi Rekortmenleri listesinde ilk sırada yer alan firma, kimliğinin açıklanmasını istememişti.
Konya ili 2011 vergilendirme dönemi Kurumlar Vergisi beyanlarına ilişkin sonuçlara göre; 2012 yılının Nisan ayında 13 bin 438 mükellef tarafından kurumlar vergisi beyannamesi verilmiş ve 1 trilyon 654 milyon 892 bin 40 TL matrah beyan edilerek bu tutar üzerinden 328 milyon 419 bin 569 TL Kurumlar Vergisi tahakkuk ettirilmişti. Konya Vergi Dairesi'nin resmi web sitesinden alınan bilgilere göre, Türkiye geneli Kurumlar Vergisi ilk 100 mükellef sıralamasında bu yıl Konya’dan
3 mükellef bulunuyor. Konya Kurumlar Vergisi Rekortmenleri sıralamasında birinci olan ve isminin açıklanmasını istemeyen mükellef Türkiye genelinde de 58. sırada yerini aldı.
KİM BU VERGİ REKORTMENİ?
Konya'da Kurumlar Vergisi sıralamasında matrahı (beyan edilen vergiye tabi gelir) 196 milyon 587 bin 995,53 TL, hesaplanan vergi miktarı ise 39 milyon 317 bin 599 TL olan ve isminin açıklanmasını istemeyen firma, en yakın takipçisi olan ve listenin ikinci sırasında yer alan Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye 5 milyon 525 bin 063 TL Kurumlar Vergisi farkı atmıştı.
İsminin açıklanmasını istemeyen bu firmanın Konya ve bölgesinde elektrik dağıtımını üstlenen ve birkaç yıl önce özelleştirilen MEDAŞ olduğu tahmin ediliyor.
REKORTMEN YATIRIM YOKSUNU MU?
Kurumlar Vergisi dalında Konya birincisi olan ve Türkiye'de ilk 100'e giren Konya mükellefleri arasında yerini alan MEDAŞ'ın elde ettiği gelir düzeyinde yatırım yapmadığı ifade ediliyor. MEDAŞ hakkında yıl boyunca yapılan şikayetlere bakıldığında, yatırımlar konusunda gerekli özenin gösterilmediği fikri doğuyor. Türkiye genelinde tüketicilerin şikayetlerini bildirebildikleri bir internet sitesi olan sikayetvar.com'daki MEDAŞ'la ilgili şikayetlere bakıldığında, çoğunluğunun ani elektrik kesintilerinden dolayı olduğu görülüyor. Ödenmiş faturayı tekrar ibraz etme, fatura ödendiği halde elektriği kesme, kesilmiş olan elektriği fatura borcu ödendikten birkaç gün sonra açma gibi şikayetler de dikkat çekiyor.
Özelleştirilmesinin ardından vatandaşa daha iyi şartlarda hizmet vermesi beklenen MEDAŞ, şimdilerde düzenli olarak bazı ilçe, belde ve mahallelerde elektrik kesintileri yapıyor. Bu elektrik kesintilerinde ise altyapıdaki eksikler giderilmeye çalışılıyor.
Öte yandan Aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya'ya gelmeden birkaç gün önce sokak lambalarının tamamı yanıyordu. Lambaların yanmasını ise MEDAŞ, kontrol yapıldığı şeklinde açıklamıştı.
İL GENEL MECLİSİ GÜNDEMİNE ALMIŞTI
MEDAŞ'la ilgili ardı arkası kesilmeyen şikayetler 2011 yılının sonlarında İl Genel Meclisi'nin de gündeminde yerini almıştı. İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Gün, elektrfik faturalarının tahsilatındaki aksaklıkları gündeme getirmiş, MEDAŞ yetkililerinin, faturaların aboyene gönderilmesi ile tahsilatı arasındaki 10 günlük süre sonrasında yapılması gereken ihbarnamenin, vatandaşın eline geçmeden elektriğini kestiğine dikkat çekmişti. Vatandaştan kendilerine gelen şikayetlerin arttığını söyleyen Abdullah Gün, “10 TL’lik faturaya da 100 TL’lik fatura bedeline de 18 TL ceza kesiliyor. Bu işte biraz Deli Dumrul mantığı var gibi. Daha önce uygulamaya konulan çiftçilerin tarlalarında bulunan trafoların tamir ve bakım ücretinin üretici ödemek kaydıyla bir elektrik mühendisi ile anlaşılması gerektiği yönünde almış oldukları karar da maalesef çiftçimizi mağdur etmektedir. Sanırım MEDAŞ sadece para tahsilatıyla ilgilenmekte. MEDAŞ’ın yaptığı bu haksız uygulamayı bir kez daha gözden geçirmesini ve sorunu çözmesini umut ediyorum” demişti.
İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi de MEDAŞ yetkililerini sorunların çözümü noktasında göreve çağırmıştı. Şikayetlerin yer aldığı siteye bakıldığında ise bahsi geçen sorunların çözüme kavuşturulamadığı ortaya çıkıyor. MEDAŞ yetkilileri yapılan bütün şikayetleri değerlendirmeye alıyor, cevaplayarak vatandaşın mağduriyetini gidermeye çalıştıklarını bildiriyor. Ancak aynı şikayetlerin sıklıkla devam ediyor olması yine bu sorunların çözümü noktasındaki çalışmaların yetersiz olduğunu gösteriyor.
merhabahaber
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA