• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergi indiriminde gözler hükümette
14 Eylül 2009 Pazartesi 08:26

Vergi indiriminde gözler hükümette

Otomotiv, elektronik ve beyaz eşya ile mobilyada 30 Eylülde sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimleri için gözler ekonomi yönetimi ve hükümete çevrildi.
16 Mart tarihinde uygulamaya giren, 16 Haziran’da da kapsamı daraltılarak yeniden uzatılan bazı mal ve hizmetlerdeki ÖTV ve KDV indirimi, 30 Eylül’de sona eriyor.

Edinilen bilgiye göre Maliye Bakanlığı, otomotiv, elektronik ve beyaz eşya ile mobilyadaki vergi indirimleri için “etki ve sonuç analizi” çalışması yaparak, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunacak. Vergi indirimlerinin devam edip etmeyeceğine de Kurul karar verecek.

Ancak Maliye Bakanlığı, 2 dönemdir uygulanan vergi indirimlerinin sona erdirilmesi görüşünü taşıyor. Maliyeciler, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor: “Ayın 2. yarısında Bakanlığın indirimlerle ilgili sonuç ve değerlendirmeleri EKK’da bütün boyutlarıyla ele alınacak. Buna göre de indirimlerle ilgili bir karara varılacak. Bilindiği gibi ilk üç aylık uygulamanın ardından otomotiv ve beyaz eşyada vergi indirimlerinin kapsamı daraltılmıştı. Otomotiv sektöründe ülkemizde satılan 2000 cc ve üstü araçların hepsi ithal. 1600 cc otomobillerde de ithal oranı oldukça yüksek. O yüzden 2. uygulama döneminde bir daraltmaya giderek süreyi uzattık. Beyaz eşyada da ÖTV tutarı yüksek bir tutar değil. Bakanlık olarak ÖTV ve KDV indirimlerinin artık devam etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabii ki son kararı EKK verecek.”

HURDA İNDİRİMİ GÜNDEMDE
Bu arada Maliye Bakanlığı yetkilileri, otomotiv sektörünün yeni dönemde hurda indirimiyle teşvik edilebileceğini belirtiyor. Yetkililer, otomotiv sektöründe yeni değerlendirmenin hurda indirimiyle birlikte yapılacağını ifade ediyor. Vergi indirimlerinin uygulamaya konulduğu dönemde hurda indiriminin de tartışıldığını ve o dönem yabancı ülke uygulamalarının da tarandığını kaydeden bir Bakanlık yetkilisi, “Örneğin Almanya’da 1 yıl ve üstü otomobillerde hurda indirimi uygulanıyor. Değişik ülkelerde hurda indirimi kapsamına 5 yıllık, 10 yıllık, 15 yıllık otomobiller giriyor” dedi. Türkiye’de de 2003 yılında geçici süreyle hurda indirimi çıkarıldığını ve 20 yaşın üstündeki araçları hurdaya çıkararak, yeni araç alanlara ÖTV indirimi uygulandığını hatırlatan Maliye yetkilisi, uygulamada galericilerin bütün hurda arabaları topladığını ve çeşitli suiistimal olaylarının meydana geldiğini vurguladı.

Mobilyacı, 6 ay daha indirimin devam etmesini istiyor
Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nazif Türkoğlu, uygulanan KDV indiriminin 6 ay daha devam etmesini istedi. İstikbal Mobilya Antalya Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen iftar programına katılan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı ve Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nazif Türkoğlu, yaptığı açıklamada, 1 Nisan’da başlayan KDV indirimi uygulamasının sektörde hareketlenme oluşturduğunu söyledi.

“MARKA MOBİLYA SEKTÖRÜ VERİMLİ DÖNEM GEÇİRDİ”

Özellikle marka mobilya sektörünün oldukça verimli bir dönem geçirdiğini belirten Türkoğlu, “(Kriz var) denilen dönemde Bellona yüzde 23, Mondi yüzde 55, İstikbal Mobilya yüzde 32 büyüdü. Türkiye dışından gelen bu kriz, sektörde uygulanan doğru politikalarla iyi yönlendirildi” dedi. KDV indiriminin 1 Ekim’de sona ereceğine dikkati çeken Türkoğlu, yakalanan bu hareketliliğin bitmemesi için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’yla görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Uygulamanın 6 ay daha uzatılmasını talep ettiklerini belirten Türkoğlu, şöyle devam etti: “KDV oranlarının 6 ay daha bu şekilde devam etmesini istiyoruz. Mobilya sektöründeki hareketlilik Ekim ayından itibaren bitiyor. Bir de KDV eski hali olan yüzde 18’e çıkarsa, ciddi durgunluk olabilir. Mobilya hacimli üründür. Stok yapmak zor bir iştir. Satıyorsan üretirsin, satamıyorsan üretimi durdurmak zorundasın. Üretimi durdurmanın en kolay yolu da işçi çıkarmaktır. Böyle bir mecburiyet var. 10’uncu aydan itibaren mobilyada sezon biter. ‘Bize 6 ay daha süre verin’ diye hükümete talepte bulunduk. Hükümetin teşvikinin devam etmesini istiyoruz. Şu anda siparişler de birikmiş durumda. Siparişlerin de parası alınmış, 1 Ekim’den sonra teslim edilmek zorunda. 1 Ekim’de KDV yüzde 18 olursa, biz bu 10 puanlık açığı tüketiciden ya da bayiden alamayız. Dolayısıyla kaos oluşur. Halbuki ilk etapta indirim süresi 3 ay uzarsa bu kaostan kurtulmuş oluruz. Üstelik satış da devam eder.” Nazif Türkoğlu, mobilya sektörünün aynı zamanda tekstil, sünger, ahşap, ambalaj sanayi gibi 20 sektöre de kaynak sağladığına işaret etti. Türkoğlu, mobilya satışındaki hareketliliğin azaldığı dönemde KDV indiriminin de sona ermesinin, bu sektörlerin yarı yarıya küçülmesine sebep olacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA