• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vergi cenettlerine G 20 darbesi!
02 Nisan 2009 Perşembe 10:20

Vergi cenettlerine G 20 darbesi!

Küresel mali krizi durdurmak için umutların bağlandığı hatta son şans olarak görülen G-20 Zirvesi Londra'da başladı Masada üç önemli konu var. En büyük darbe ise vergi cenettlerine.

Masada üç önemli konu var: İstikrar, büyüme ve istihdam. Ancak liderler bu üç konuda da henüz fikir birliği sağlayamadı ..

1930'lu yıllardan bu yana yaşanan en büyük küresel mali krizi durdurmak için umutların bağlandığı hatta son şans olarak görülen G- 20 Zirvesi dün Londra'da başladı.

Kararlar toplantısı olması beklenen iki günlük zirvede masada üç önemli konu var: İstikrar, büyüme ve istihdam. Bu üç konuda da henüz fikirbirliği sağlanmış değil. AB ülkeleri mali piyasalarda reforma yönelik düzenleme yapılmasını savunuyor. Fransa ve Almanya, özellikle vergi cenneti olarak bilinen ülkelere baskı yapılması için çaba gösteriyor.

'BİRKAÇ SAATLİK İŞ'

Washington ve Londra küresel ekonomik krizle mücadelede yeni teşvik paketlerinin hayata geçirilmesini istiyor ancak Almanya ve Fransa buna pek gönüllü değil. Bu nedenle İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un zirveden eli boş ayrılacağı görüşü yaygın olsa da zirve öncesinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen İngiltere Başbakanı Gordon Brown, kısa süre içinde global ekonomik düzelme planı konusunda anlaşmaya varılabileceğini açıkladı. Brown, "Ekonomik toparlanma ve reform konusunda global bir plan üzerinde birkaç saat içinde mutabakata varabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu. Gündemdeki diğer bir önemli konu ise liderlerin sözde karşı çıktığı korumacılık. Baş ağrıtacak bir başka önemli konu da Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası başta olmak üzere uluslararası finansal kurumların reformu için ana ilkelerin belirlenmesi. IMF'nin kasasına en az 500 milyar doların konması gerektiğini savunan İngiltere'ye karşın, Çin, Brezilya, Avustralya ve Hindistan fonda daha fazla söz sahibi olma yolunu açacak reformlar hayata geçirilmezse destek vermeyeceklerini açıkça ortaya koydu.

1999 YILINDA KURULDU

G-20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD'nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları ile Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı'ndan oluşuyor. G-20, 1999 yılında kuruldu. Küresel gayri safi hasılanın yüzde 90'ını, dünya ticaretinin yüzde 80'ini ve küresel nüfusun üçte ikisini oluşturan G-20'nin dönem başkanlığı her yıl farklı bölgelerden olmak üzere üye ülkeler arasında rotasyonla belirleniyor. Bu yıl İngiltere'nin dönem başkanlığını yaptığı grubun, gelecek yıl dönem başkanlığı Güney Kore'ye geçecek.
 

Mahşerin dört atlısı'

Londra'daki güvenlik önlemlerinin maliyeti 10 milyon doları buldu. Protestocular zirveye özel para bile bastı. Paranın ön yüzünde soytarı resminin yer aldığı banknotun arka tarafında ise eylemcilere yol gösteren bir harita bulunuyor. 4 koldan G- 20'nin bulunduğu ve protestoların yapılacağı meydana akın edecek protestocular 4 ayrı alanda kategorize ediliyor; Savaş, iklim kaosu, para suçluları ve vatan yağmacıları... 4 koldan ilerleyecek birlikler, İngiltere Merkez Bankası'nın önünde eylemlerine ağırlık verecek. Hedefteki bankacılar için birçok mali kuruluş personeline spor giyinmelerini önerdi.

"IMF takvimi görüşmelerden sonra"

Başbakan Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı IMF ile görüşmelerde süratle mesafe almak için zirve sırasında IMF ve Dünya Bankası başkanları ile görüşme yapabileceğini kaydeden Erdoğan "Görüşmeden takvim belirleyemeyiz" dedi. Erdoğan , IMF ile üzerinde anlaşma sağlanamayan ''Nereden buldun" sorusuna yönelik herhangi bir kayda açık olmadıklarını söyledi. Başbakan "Varlık barışı ile ilgili yasayı çıkaracaksın arkasından da nereden buldun veya nerede tükettin, diyeceksin. Bunu piyasalardaki likidite akışını tehdit eden unsur olarak görüyorum, buna imza atmayız" dedi.

 

Sabah

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA