• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Verem hâlâ korkulu rüyamız
24 Mart 2014 Pazartesi 12:42

Verem hâlâ korkulu rüyamız

Geçmişte "İnce hastalık" olarak bilinen tüberküloz yani verem ülkemizde halen görülen bir hastalık. Türkiye'de 2012 yılında kayıtlı 14 bin 691 verem hastası bulunuyor.
Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki üç Türk bayrağı dalgalanmaya devam ediyor.
 
Yetkililer, "Türkiye'nin Suriye Hava Kuvvetlerine ait savaş uçağını düşürmesinin ardından karakoldaki üç bayrağın indirildiği" yönünde bazı basın yayın organlarında iddiaların yer aldığını hatırlattı. Bunların gerçek dışı olduğunu vurgulayan askeri kaynaklar, karakoldaki üç Türk bayrağının da dalgalanmaya devam ettiğini, bayraklarla ilgili herhangi bir değişim işleminin de yapılmadığını kaydetti.
 
Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin dedesi olan Süleyman Şah'ın türbesi Suriye'de Halep ili sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunuyor. Türbe, Türk toprağı olarak kabul ediliyor.
 
Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul edilmiş, Süleyman ŞahTürbesi'nde Türk askerlerinin nöbet tutmasına karar verilmişti. Karakozak'taki Süleyman Dünya'da 3 milyon, Türkiye'de de yaklaşık 2 bin 200 veremli hastaya tanı konulamıyor
 
Dünyada her yıl ortaya çıkan 8,7 milyon verem hastasının üçte birine tanı konulamıyor. Stop Tüberküloz (TB) Ortaklığı hareketi, bu yıl tanı konulamayan yaklaşık 3 milyon hastaya ulaşılması hedefini ön plana çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü'nün kararı ile 2001 yılında kurulan 'Stop TB Ortaklığı Hareketi'ne göre, tanı konulan hastaların da bir kısmı etkili şekilde tedavi edilemiyor. Bu yüzden yılda 1,3 milyon, yani her gün 3 bin 600 verem hastası ölüyor.
 
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada yapan Türk Toraks Derneği, Alman doktor Robert Koch'un 24 Mart 1882'de verem hastalığına tüberküloz basilinin neden olduğunu ilk olarak ortaya koyduğu bu günün Dünya Tüberküloz Günü olarak kabul edildiğini bildirdi. Verem mikrobunu öldüren ilaçların 1940'lı yıllarda bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, tüberküloza erken tanı koyulmasının başarılı bir tedavide en önemli verem savaş uygulaması olduğuna dikkat çekildi. Tüberküloz tedavisiyle hızla mikropların temizlendiği ve hastanın iyileşmeye başladığı dile getirilen açıklamada, "Var olan mikropları temizlemede çok etkili olduğu için hastalığın tekrarlamasını da önler. Bu sayede, hastaların iyileşmesi, ölümlerin önlenmesi, normal yaşamlarına dönmeleri mümkün olmaktadır. Bunun yanında verem mikrobunun kaynağı kurutulduğu için bulaşması da önlenmektedir" denildi
 
TÜRKİYE'DE 2012 YILINDA 14 BİN 691 VEREMLİ
 
Türkiye'de 2012 yılında kayıtlı 14 bin 691 verem hastasının olduğu belirtilen açıklamada, "Bunların yüzde 64'ü akciğerleri tutan verem hastalığına sahiptir. Yüzde 36 diğer organları tutan hastalığa sahiptir: Lenf bezleri, plevra (akciğer zarı), kemik ve eklem, karın içi organlar ve diğer organ sistemlerinde. Hastaların yüzde 59'u erkeklerde, yüzde 41'i kadınlardadır. Tedavi başlanan hastalarımızda yüzde 90 başarılıyız. Daha önce tedavi görmüş hastalardaki tedavi başarı oranının ise yükseltilmesi gereklidir. Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Stop TB ortaklığının belirlediği tüberküloz kontrolü hedeflerine ülkemizde bu hedeflere ulaşılmıştır. Ancak verem savaşında yapılacak daha çok iş vardır. Ülkemizdeki tüberküloz hastalarının nüfusa oranla sıklığı halen gelişmiş ülkelere göre yüksektir. Bu nedenle tüberküloz kontrol çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi gereklidir" denildi.
 
Dünya Sağlık Örgütü'nün 2012 yılı için Türkiye'de verem hastalarının yüzde 87'sinin saptandığı belirtilen açıklamada, 2 bin 200 verem hastasının 2012'de Türkiye'de kayıtlara girmediği sonucunun çıktığı, tüberkülozu durdurma stratejisinde sağlık çalışanlarının TB mücadelesine dahil olması yanında TB hastalarının ve toplumun da bu mücadeleye katılması gerektiği vurgulandı.
 
ah Türbesi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA