• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Velileri rahatlatan karar
07 Nisan 2012 Cumartesi 10:03

Velileri rahatlatan karar

Tartışılan 4+4+4 eğitim sisteminde taşlar yerine oturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 60-66 ay arası çocukların okula başlamasını velinin isteğine bırakıyor.
Tartışılan 4+4+4 eğitim sisteminde taşlar yerine oturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 60-66 ay arası çocukların okula başlamasını velinin isteğine bırakıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in, “Okula başlamada alt sınır 60, üst sınır 72 ay olacak” açıklamasının ardından uygulamaya ilişkin yönetmelik hazırlıkları yapan Bakanlık, çocuğunu 60 ayda okula göndermek istemeyen veliye kolaylık sağlayacak. 60-66 ay arasındaki çocukların okula kayıt yaptırmaları zorunlu tutulmayacak. Veli isterse çocuğunu okula kaydettirecek.
 
6YAŞ ZORUNLU
 
Okula başlamayan bu çocuklar okul öncesi eğitime yönlendirilecek. Ancak 66-72 ay arası çocukların okula başlaması zorunlu olacak. Zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran 4+4+4 yasasında, ilkokula başlama yaşı, 5 yaşını doldurmuş, 6 yaşına girmiş çocukları kapsıyor. İlköğretim çağı da 6-13 yaş olarak belirleniyor.
Zonguldak Meslek Lisesi Kuaför Bölümü öğrencileri, Ömerli Köyü’ndeki ilköğretim okulunda kız öğrencilerin saçlarını kesti. Bu sayede hem çocukların ücretsiz saç bakımı yapıldı hem de liseliler pratik yaptı.
 
MEB: DÜNYADA BÖYLE
 
MEB yetkilileri, dünyadaki 197 ülkeden 126’sında okula başlama yaşının 6 olduğuna dikkat çekerek, “Bu düzenleme ile bir yandan dünya ülkelerinin çoğunluğuyla paralellik sağlanırken, öte yandan teknolojinin çok hızlı gelişmesine bağlı olarak gerileyen fiziksel güç ve enerji yerine erken eğitilerek bilgi ile donatılmış, sosyal gelişimini tamamlamış, farkındalık oluşturmuş, daha enerjik ve daha genç beyinleri ülkemizin sosyoekonomik gelişmesinde bir an önce devreye sokarak, ülkemizi ve insanımızı layık olduğu düzeye taşımayı amaçlıyoruz.”
 
OKULLARDA HEDEF 24 KİŞİLİK SINIFLAR
 
EĞİTİMİ kademeli zorunlu olarak 12 yıla çıkaran 4+4+4 sisteminin yasalaşmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013- 2016 yılı planlaması çalışmalarına başladı. MEB öncelikle eğitim sistemi sorunlarının başında gelen ve yeni sistemle daha çok ihtiyaç olacak derslik sorununu bu planlamayla çözecek. MEB, 2016 yılına kadar eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranını yüzde 100 hedefliyor. Derslik konusunda da özel okullarda olduğu gibi sınıflar 30 öğrenciden 24’e çekilecek ve okullarda tekli öğretim yapılacak. Planlamaya göre, fiziki fonksiyonunu yitirmiş, çevre şartlarındaki değişim ve şehirleşmenin sonucu öğrenci bulunamayan eğitim öğretim tesisleri yıkılacak. Özel sektör tarafından kriterlere uygun yapılan eğitim tesisleri 49 yıllığına kiralanacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da aşırı hız, feci kaza!
  • PKK'nın 'drone'u mu? Ateş açıldı ama...
  • Otomotiv kampanyalarında faizsiz kredi rekabeti
  • İsrailli aşırıcı örgütten Aksa'ya 'toplu baskın' çağrısı
  • 1 ay önce kayıp olan şahıs ölü olarak bulundu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA