• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Velileri de aydınlatmak zorundayız
08 Aralık 2015 Salı 10:18

"Velileri de aydınlatmak zorundayız"

Başarının sadece okul başarısı olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Lale Koleji Eğitim Koordinatörü ve Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Şafak, çocuklara dünya ve ahiret bilinci de kazandırmayı amaçladıklarını söyledi. Şafak, eğitimin aile, okul ve öğrenci üçlüsünün gayretiyle oluşan bir bütün olduğunu söyleyerek, bu noktada velilerinde aydınlatılarak öğrencilerin eğitiminin tamamlanacağı vurgusu yaptı.

Lale Eğitim Kurumları Konya’da açılan kurumlar arasında olduğunu ve amaçlarının çocuklara dünya ve ahiret bilincini kazandırmak olduğunu ifade eden Lale Koleji Eğitim Koordinatörü ve Anadolu Lisesi Müdürü Abdullah Şafak, ‘’Benzer diğer kurumlarda olduğu gibi ana sınıfımız, İlkokul ortaokul ve lise olmak üzere 3 ayrı kısımda 650 öğrencimizle eğitim öğretime devam ediyoruz. Lale okullarında olmanın şahsım için ayrı bir yeri var. Kurumumuzun 31 yıllık bir mazisi var ve bu kurumun 31 yıl önce ilk öğrencisiydim. Lale okullarının da mezun olan ilk öğrencilerinim. 96 yılında üniversite tahsilimi tamamladıktan son ilk olarak öğretmenliğe burada başladım. Farklı kurumlarda 14-15 yıl idarecilik yaptıktan sonra yeniden bu sene başlamış olduk. Öğrenci velilerimiz hocam yeni başlamışsın hayırlı olsun dediklerinde, yeni değil yeniden başladım diyorum. Bir yuvaya dönüş gibi oldu. Kendi mezun olduğumuz, daha önce çalıştığımız okulda yönetici olarak hizmet vermeye çalışıyoruz. Bütçesi müsait olan çocuğunu özel okula gönderen bir veli, çocuğunun iyi bir eğitim almasını ve iyi bir okula girmesini ister. Bunun bilincinde olarak yaptığımız işin hakkını vermeye çalışıyoruz. Velilerimiz hangi niyetle çocuğunu teslim etmişse bizim için o çocuk Allah’ın bir emanetidir. O yüzden öğretmenlik mesleğini bu kadar kutsal olarak anlamlandırıyoruz. Bu bilinçle çocuğun hem dünyalık kazanımını hem ahiretlik kazanımını vermezsek vebaldeyiz. ‘’dedi.

lale-koleji-egitim-koordinatoru-ve-anadolu-lisesi-muduru-abdullah-safak--(2).jpg

VELİLERİ DE EĞİTMEK ZORUNDAYIZ

Başarı sadece kaç öğrenciniz hangi okullara yerleşti şeklinde olmaması gerektiğini aktaran Şafak, ‘’Bir okula yerleşen ya da yerleşemeyen hangi niteliklerde mezun oldu, kul hakkına riayet ediyor mu, ana babaya saygılı mı, vatanına milletine ülkesine İslam dünyasına ve tüm insanlığa yararlı olabilme bilincini kattık mı katamadık mı? Asıl önemli olan konular bunlardır. Eğer bunu verebilmişsek bizim için başarı budur. İlla başarı üniversitelere yerleşme oranıysa çok net geçen sene mezun olan öğrencilerimizden tercih yapan çocuklarımızın yüzde seksen beşi yerleşti. Yerleşemeyen öğrencilerimiz de tevafuk ek yerleştirme ile yerleşti. Geçen seneki mezunlarımızdan tercih yapıp da yerleşmeyen yok.  Çocuklar gibi aslında veli de bize bir emanet. Sadece çocuğu eğitmek amacı eksiktir. Veli, okul, öğrencisi dediğimiz o üçlü birliktelikte veli de bu başarıda pay sahibidir. Veliyi de eğitmek sorumluluğumuz. Bu hafta okulumuzda anne baba seminerlerimiz başlayacak.  Öğrenci sayımıza emsal velimiz bu seminere katılacak. Bu seminerler de periyodik aralıklarla devam edecek. Çocuğun başarısı için anne babanın vereceği katkı önemlidir. ‘’

lale-koleji-(1).jpg

DEĞERLER EĞİTİMİNİ ÖNEMSİYORUZ

Bu eğitim öğretim sezonunda Lale Eğitim Kurumlarında Değerler eğitimi çatısı altında önce bazı kavramlar ve kelimeler ile modeller belirlediklerini söyleyen Şafak, ’’Bu sene ‘’İsar’’ ve ‘’Vera’’ olmak üzere iki tane kavramı öne çıkaracağız. İsar, kendi ihtiyacı olduğu halde başka kardeşinin de ihtiyacı olduğunu düşünerek kendi ihtiyacından vazgeçip tercihini ondan yana kullanmasını aşılabilmek. Vera kavramı ise, şüpheli de olsa acaba haram mı diye kaçınabilmek. Bunu seviye seviye ana sınıfındaki çocuğun da anlayabileceği şekilde aktarmaya çalışıyoruz.  Bu yıl 4 ayrı kelime üzerinde çalışıyoruz. Bunlar; Şuur, ibadet, vahdet ve ümmet kelimeleri. Bu kelimeleri sadece din kültürü dersi öğretmeni değil tüm öğretmenlerimiz uyulamaya çalışıyor. Zaten değerler eğitiminin de amacı budur.  Bu sene için de model karakterimiz Aliya Izzetbegoviç .  Edebi şahsiyet figürümüz ise milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy. Yıl boyunca bunlar çocuklarımıza tanıtılmış olacak Değerler eğitimi kapsamında gönül coğrafyamız adı altında bir kategori açtık. Aliya İzzetbegoviç olunca gönül coğrafyamızdaki ilk ülke de Bosna Hersek oldu. Yılın sonunda doğru da veliler ve öğrencilerle beraber Bosna’yı ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bunların haricinde çocuklara aşılamaya çalıştığımız erdemler var. 18 tane ayrı erdem belirledik. Bunları da yıl boyunca işleyerek çocuklarımıza kavratmaya çalışıyoruz.

lale-koleji-egitim-koordinatoru-ve-anadolu-lisesi-muduru-abdullah-safak--(1).jpg

ÖĞRENCİLERİN MUHAKEME GÜCÜNÜ ARTIRMALIYIZ

Okul faaliyetlerinin sadece hafta içi değil hafta sonları da devam ettiğini aktaran Şafak, ‘’Cumartesi günleri de okul bünyesinde kulüp çalışmaları yapıyoruz. Çocuklarımızın tamamı servislerle okulumuza geliyorlar. Kendi seçtikleri bir branşta özellikle spor branşında kulüp çalışmalarıyla Cumartesi gününü de verimli geçirmiş oluyorlar. Bunların hepsi öğretmen kadrolarıyla oluyor. Öğretmenlerinizin buna yatkın, iştahlı ve birikimli olmaları gerekir. 60 Öğretmen arkadaşımızla da 15 günde bir Çarşamba sabahları hizmet içi seminer yapıyoruz. Çocuklarımızı iyi yetiştirmek için kesinlikle muhakeme güçlerinin artırılması gerekiyor. Türk milleti olarak okuma oranının azlığı muhakemenin getirdiği eksiklikler ortada. Matematik dersinin sınavlarda yapılma oranı ortada. Bunun sebebi muhakeme gücünün azlığı, kitap okuma alışkanlığının olmaması önemlidir. Bu nedenle de okulumuzda çok ciddi bir kitap okumaya teşvik ve bunun takibi sistemini uyguluyoruz. Böylece çocukların düzenli bir şekilde kitap okumaları takip edilmiş oluyor. Her hocamızın cebinde 20 tane boş davranış kartı var. Hoca ay içinde uygun gördüğü 20 öğrenciye verebilecek.  Çocuk da bu davranış kartını rehberlik servislerine veriyor ve kartlar burada birikiyor. En çok kart hangi öğrenci adına çıkmış tespit ediliyor ve o öğrenci o ayın en erdemli ve faziletli öğrencisi seçiliyor. ‘’diye konuştu.

lale-koleji-(2).jpg

ÖZEL OKUL VE KOLEJLERE İLGİ ARTTI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara teşviki ile özel okullara olan ilgini arttığını söyleyen Şafak, ‘’Bakanlığımızın politikasında Türkiye’deki yüzde 2.5’larda olan özel okullarda okuma oranının 2023’e kadar yüzde 10’a ulaşması hedefleniyor. Teşvikler kesinlikle velilerimize refah düzeyi belli bir yerde olan velimize kısmen artırmış oldu.  Bunun dışında anne babalarda iyi bir eğitim alsınlar da iyi bir yere yerleşsinler mantığından hareketle bilimcin artması özel okullara ilgiyi kısmen de olsa tetiklemiş oldu.  Konya’da özel okul fiyatları İstanbul Ankara gibi illere göre çok makul. Devlet teşviki ve çocuğun başarısından dolayı bir indirim uygulanırsa anne babaya düşen yük epey azalıyor. Dil eğitimi çok önemli. 31 yıl önce bizim de okuduğumuz dönemde hazırlık sınıfı vardı.  Benzerini bu şekilde yeniden başlattık. Ortaokullarımızın 5. Sınıfında haftada 18 saatlik İngilizce eğitimiyle çocuklarımıza ilkokul 5. Sınıfta İngilizce işini bitirmiş olacağız. 5. Sınıf sonunda çocuğumuz İngilizceyi kavramış, belli bir düzeye gelmiş şekilde 6. Sınıfa devam edecek, 6-7 ve 8. Sınıfta bunu devam ettirdikten sonra İngilizceyi çok rahat konuşabilen birisi olarak da mezun olacak. ‘’ diyerek sözlerini tamamladı. İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ 

 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA