• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ve nargile artık...
07 Şubat 2013 Perşembe 12:18

Ve nargile artık...

Türk Toraks Derneği,nargilenin yasaklanmaması gerektiğinşi belirtti.
 
Nargilelik tütün ürünlerinin satışı hakkında yapılan yeni düzenleme, medyada iddia edildiği gibi nargilelik tütün ürünlerinin kullanılmasını yasaklamamakta, aksine bu ürünlerin satışının yapılmasını Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından düzenlenecek satış belgesinin alınma şartına bağlayarak ürünlerin kullanımını yasal güvenceye kavuşturmaktadır. Bu nedenle söz konusu değişiklik nedeniyle kamuoyunda gündeme gelen "nargile ürünlerinin satışının yasaklandığı" haberlerine itibar edilmemesi gereklidir.
Söz konusu düzenleme kapalı alan yasakları açısından 4207 sayılı kanun ile getirilen tütün ürünleri kullanılması yasağının bir kez daha tekrarlanmasından öteye geçmemektedir.
Halen nargile kullanımı açısından en temel sorun "tütünsüz" olduğu iddia edilen nargile ürünlerinin kapalı alanda kullanımıdır. Bitkisel olduğu iddia edilen bu nargilelerde tütün kullanılıp kullanılmadığını işletmelerde yapılan denetimlerde analiz edecek bir mekanizma bulunmamaktadır. Yeni düzenlemede, asıl sorunu oluşturan bitkisel nargile kullanımı hakkında bir düzenleme olmadığından "tütünsüz" olduğu iddia edilen nargile ürünlerinin satış ve kullanımın yarattığı
sorun eski haliyle devam etmektedir.
Türk Toraks Derneği, tütün kontrol politikasının etkin biçimde hayata geçirilebilmesi için nargilenin kapalı alanda içilmesinin ve ticari sunumunun tümüyle yasaklanması gerektiğini, aksi halde kamuoyundaki algısı ne olursa olsun, nargile kullanımını meşrulaştıracağını ve kullanımının devamını garanti altına alacağını savunmaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'da trafik kazası: 5 yaralı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA