• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ve kaza raporu açıklandı
17 Aralık 2009 Perşembe 09:47

Ve kaza raporu açıklandı

Türkiye'yi derinden sarsn eski BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili kaza kırım raporu tamamlandı.
Rapora göre, helikopter kazasının sebebi; görüş mesafesi olmamasına rağmen, uçmakta ısrar eden pilotta. Ulaştırma Bakanlığı Kaza Kırım Ekibi, olayla ilgili hazırladığı araştırma raporunu, Kahramanmaraş Savcılığı'na, TBMM Araştırma Ko-misyonu'na ve yayınlanmak üzere Başbakanlık Resmi Gazete'ye gönderdi.

Pilotaj hatası rapora şöyle yansıdı: "Pilot, uçuş güzergâhındaki meteorolojik bilgileri almadı. Helikopter, Kayseri'ye gitmek üzere hareket etti. Yoğun kar, tipi ve sis nedeniyle normal koşullarda 2 kilometre olması gereken görüş mesafesi 300-500 metreye kadar düştü. Zaman zaman pilot, önünü bile göremez hale geldi. Pilot, ısrarla uçmaya devam etti. Pilot, ağır hava koşulları nedeniyle 'oryantasyon kaybı' yaşadığı için coğrafi şartları dikkate alamaz hale geldi. Helikopter, dağa çarptı."

Pilot, kalkış yaptığı Kahraman-maraş-Çağlayancerit ile varacağı nokta olan Kayseri-Erkilet arasındaki güzergahın meteorolojik şartlarına ilişkin bilgileri almadı. Hava şartları kötüleşince, meteorolojik bilgileri telsizle almaya çalıştı. Ancak, telsiz çalışmayınca, Çağlayancerit ile Erkilet arasındaki meteorolojik hava şartlarını öğrenmek için Kahramanmaraş meydanını cep telefonuyla aradı. Bu da pilotun dikkatinin dağılmasına yol açtı.

ELT İÇİN YENİ TASARIM YAPILMASI TAVSİYE edildi

Raporda, enkaza geç ulaşılmasının sebebi olarak gösterilen Acil Yer Bulma Verici'sine (ELT) geniş yer verildi. Cihazın çalıştığına değinildi. ELT cihazının anteninin kırılması sebebiyle uyduya yeterli güçte sinyal gönderemediğine dikkat çekildi. Bu durumun uluslararası sivil havacılık otoritelerine bildirilmesi tavsiye edildi. Antenin çarpmadan etkilenmeyecek biçimde yeniden dizayn edilmesi ve cihazın içine yerleştirilmesi önerildi. Antenin, ELT cihazının içine alınması durumunda daha güçlü sinyal verebilecek şekilde tasarlanması tavsiye edildi.

ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA