• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatikan istedi El-Ezher değiştiriyor
04 Mart 2009 Çarşamba 23:08

Vatikan istedi El-Ezher değiştiriyor

Dinler arası diyalog kapsamındaki anlaşmaya uyarınca, El-Ezherin İslami kitaplardaki bilgileri yeniden gözden geçirme kararı, Müslüman âlimler tarafından tepkiyle karşılandı.
Sünni dünyanın en yetkili dini eğitim kurumu olarak bilinen El-EzherÜniversitesi ile Vatikan arasında okul kitaplarının yeniden yazılmasıkonusunda varılan anlaşma Mısırlı âlimleri çileden çıkardı.

Birvaiz ve aynı zamanda eski bir El-Ezher yetkilisi olan Yusuf El Bedri,“Müslümanlar her dine saygılıdır. Okul kitaplarımızda bu tarz birsaldırı materyali olduğunu iddia eden herkese meydan okuyorum” dedi.

BazıEzher yetkilileri ve Vatikan kardinalleri dünya barışı ve dostçailişkiler geliştirilmesi konularını tartışmak için 24–25 ŞubattaRoma’da bir araya gelmişti.

Taraflar toplantıda iki tarafarasında her türlü saldırgan dil kullanımını ortadan kaldırmak içinokul kitaplarının yeniden gözden geçirilmesini önerdi.

Taraflaranlaşma metnine dini inançların, tarihi ve ahlaki öğretilerin, sunumusırasında diğer inanç mensuplarının dini duygularını zedeleyecekfikirlerden arındırılması için skolâstik kitapların tekrar gözdengeçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Anlaşma metninde bunun nasılgerçekleştirileceği ise açık olarak belirtilmedi. Açıklama bazıEzher’li âlimlerin de içinde bulunduğu Mısırlı âlimler arasındaşiddetli tepkiye neden oldu.

Bu âlimler Müslüman ülkelerdeki derskitaplarında şiddet içeren öğelerin bulunmadığını, asıl Batı’nın kendiders kitaplarını gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

El-Ezherüniversitesi dini ilimler profesorü Taha Riyan, Müslümanların kendikitaplarını yeniden yazmaya ihtiyaçlarının olmadığını, İslam’ın herdine saygı duymayı esas aldığını söyledi.

El Ezher yetkilileri,üniversite rektörü Şeyh Muhammed Seyit Tantavi’nin uzun bir süre önceokul kitaplarının yeniden incelenmesini emrettiğini ama bu kitaplardadiğer inançlara karşı en ufak bir saldırının bulunmadığını kaydetti.

Pekçok insan gibi El Bedri de gerçekte problemin asıl kaynağının İslam’ıve Hz Muhammed’i karalama çalışmaları yapan “Batı” olduğunun altınıçiziyor.

El-Ezher ve Vatikan yetkilileri bu görüşmelerinisürdürürken, Hollandalı aşırı-sağcı Milletvekili Wilders İslam karşıtı“Fitna” adlı belgeselini yayınlamak amacıyla Avrupa ve ABD’yi dolaşıyor.

2005’in sonlarına doğru Danimarkalı karikatüristin Hz Muhammed’i aşağılayan karikatürleri ülkedeki büyük medyada yayınlanmıştı.

Bazı âlimler uzun süredir devam eden bu görüşmeleri komik ve tamamıyla faydasız bir çaba olduğu yönünde eleştiriyor.

UluslararasıMüslüman Federasyonu başkanı ve vaiz Cemal El Bana: “Batı, dünyadinleri arasındaki karşılıklı saygı ve anlayış konusundaki sözlerindesamimi değil. Papa’nın kendisi İslam’a saygısız”.

İki yıl önce,Papa 16. Benedict memleketi Almanya’da yaptığı bir konuşmasındaİslam’ın şiddetle eşdeğer olduğunu söyleyerek İslam dünyasında öfkeyeneden olmuştu.

Açıklama dünya çapında bir dizi protestoya neden olmuş ve Müslüman âlimler Papa’dan özür dilemesini istemişlerdi.

Dahasonra Vatikan’ın dinler arası diyalog konseyi ile El-Ezher semai dinlerarası diyalog kurumu arasında Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaköprü kurulması amacıyla bir diyalog komitesi kurulmuştu.

Birçokkişinin bunun karşılıklı anlayışı geliştirici bir mekanizma olduğunainanmasına rağmen, komite şu ana kadar bir elle tutulur herhangi birsonuç üretmedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA