• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşlara doğalgaz müjdesi!
08 Ağustos 2009 Cumartesi 11:20

Vatandaşlara doğalgaz müjdesi!

Rusya ile atılan imzalar, Türkiye'yi enerji üssü haline getirirken halka olumlu yansıyacak. Yeni döneme bağlı olarak Türkiye'nin Rusya'dan aldığı gazın fiyatında da indirim gündeme gelecek

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan 20 ayrı anlaşma, Türkiye'nin enerji üssü haline gelmesinin yanı sıra orta vadede, Türk halkına da önemli katkılar sağlayacak. Öncelikle anlaşmalar sonucunda Türkiye ile Rusya arasında, doğalgaz fiyatlarının yeniden ele alınması kararlaştırıldı. Buna göre, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgazın fiyatı düşürülecek. Bu da vatandaşların daha ucuz doğalgaz kullanmasını sağlayacak.

RUSYA ÖNCEDEN YANAŞMIYORDU

Yıllık doğalgaz ihtiyacının yaklaşık 3'te 2'sini Rusya'dan sağlayan Türkiye, Rusya ile fiyat revizyonu anlaşmasını en son 2003 yılında imzaladı. Anlaşma çerçevesinde, doğalgaz fiyatını belirleyen formül değiştirilerek, formülde petrol fiyatlarının ağırlığı artırıldı. Bu değişiklik, Türkiye'nin, Rusya'dan yüksek fiyattan gaz almasına neden oldu. Türkiye, Rusya'ya birçok kez fiyatların düşürülmesi konusunda talepte bulundu. Ancak bu talepler Rusya tarafından bugüne kadar kabul edilmedi.

YARI FİYATINA GAZ ALMAK BİLE MÜMKÜN

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmalara göre, Türkiye ‘geçiş ülkesi' olacak. Rusya, geçiş ülkelerine daha düşük fiyattan gaz veriyor. Örneğin Ukrayna, diğer ülkelerin yaklaşık yarı fiyatına doğalgaz alıyor. Türkiye ile Rusya arasındaki yapılacak görüşmeler sonucunda, doğalgaz fiyatlarında önemli ölçüde indirime gidilmesi bekleniyor. İndirim sağlanması halinde, Türkiye, daha ucuz gaz tüketme imkanı elde edecek.

Rusya ile imzalanan anlaşmalar halka nasıl yansıyacak?

- Rusya'dan alınan gazın fiyatı yeniden belirlenecek. Yeni projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte Türkiye, daha ucuz fiyata gaz alma imkanı elde edecek. Bu da halkın doğalgazı, daha ucuz tüketmesini sağlayacak.

- Anlaşmalarla birlikte, Nabucco, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı başta olmak üzere birçok boru hattının inşası için düğmeye basılacak. Bu boru hatları, Türkiye'yi adeta şantiye alanına çevirecek. En az 50 bin kişi iş imkanı elde edecek.

- İnşa edilecek boru hatlarından, Türkiye vergi, komisyon ve geçiş hakkı gibi adlar altında gelirler de elde edecek. Her bir boru hattı için ayrı ayrı vergi ve komisyon alınacak.

- Türkiye ile Rusya arasında imzalanan anlaşmalarda Türkiye, Rusya'dan aldığı gazı ihraç etme imkanı da elde edecek. Böylece, Türkiye, gaz rezervi olmasa da ihracatçı ülke konumuna gelecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA