• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaşın Ayağına Hizmet
25 Şubat 2009 Çarşamba 11:20

Vatandaşın Ayağına Hizmet

Ölçü ve tartı aleti kullanan esnafın yasa gereği her iki yılda bir muayene yaptırması gerekiyor.
3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği, tartı aletleri kullanan bütün esnafların 2 yılda bir ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerini yaptırma zorunluluğu var. Aksi takdirde söz konusu kanunun 15. Maddesi gereğince; damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanan kişiye bin 120 TL idari para cezası veriliyor ve ayrıca bu ölçü aletlerine el konularak, mülkiyetinin kamuya geçmesi sağlanıyor.
 
VATANDAŞIN AYAĞINA HİZMET
 
Ölçü ve tartı aleti kullanan bütün esnafın 28 Şubat 2009 tarihine kadar beyannamelerini vermesinin yasal bir zorunluluk olduğunu belirten Meram Belediyesi Zabıta Müdürü Rahim Kesmez, “İlçemizde faaliyet gösteren esnafımızın bu tarihe kadar Et Kombinası içinde bulunan Zabıta Müdürlüğümüze beyannamelerini vermelerini rica ediyoruz. Daha önce ölçü ve tartı aletlerini muayene ettirmek için buraya kadar getiren esnafımıza bu yıl çok büyük bir kolaylık sağlayarak muayenelerini ayaklarında yapacağız. Yeter ki belirtilen tarihe kadar beyannamelerini bize versinler” dedi.
Kesmez, 28 Şubat’a kadar ölçü ve tartı aletlerinin beyannamesini vermeyen esnafa da para cezası uygulanacağını vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA