• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş istemezse bilgileri vermeyebilir
22 Kasım 2013 Cuma 13:11

Vatandaş istemezse bilgileri vermeyebilir

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Vatandaşlara aile bilgileri ve çocuğu ile ilgili sorular, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nin talebi üzerine soruluyor, vatandaş istemezse bu bilgileri vermeyebilir" dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın başkanlığında toplanarak, dün tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan ve "tam gün" olarak bilinen, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Tasarı'yı görüşmeye devam etti.

Muhalefet, vatandaşların dini ve evlilik gibi özel bilgilerinin hekimler aracılığıyla sorularak, Sağlık Bakanlığı'na gönderilmesi ile ilgili eleştirilerini dile getirdi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, vatandaşların gizli bilgilerini istemediklerini söyledi.

Vatandaşlara aile bilgileri ve çocuğu ile ilgili soruların, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün talebi üzerine sorulduğunu belirten Müezzinoğlu, "Bu sorular sorulur ama vatandaş istemezse vermeyebilir. Alkolle ilgili soru ise... Alkol tek bir şekilde soruluyor, içkinin türü, alkol oranı soruluyor, 'yoksa viski mi, bira mı' diye sorulmuyor. Kişilerin bilgi mahremiyetini en iyi şekilde korumalıyız, ancak bizim de bu verileri en maksimum seviyede toplayabilmemiz lazım. 'Hastalarla ilgili hangi teşhisleri koymuşuz, hangi planlamaları yapacağız...' Bunları öğrenebilmemiz için bu bilgiler gerekli. Bu bilgiler de hekimle hasta arasında kalmalı. Bize çalışmalarda yön verecek bütün bilgiler gelmeli ancak biz o hastanın kim olduğunu bilmemeliyiz" diye konuştu.

Müezzinoğlu, hastanın talebi yoksa ona gebelik testi yaptırmanın kimsenin hakkı olmadığının altını da çizerek, "(Ama siz o gebeleri önemsemeyin, size ne zaman gelirse o zaman bakın) deme durumu da olmaz" dedi. Bakan Müezzinoğlu, aile hekimlerinin gebe kadınları takip etme durumu olduğunu ancak bunu zorla yapamayacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA