• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş bu altına koşuyor
23 Haziran 2012 Cumartesi 12:28

Vatandaş bu altına koşuyor

Bir düğünlük altın takının maliyeti 20 bin liraya kadar çıkınca, düğünlerin en şaşalı bir şekilde yapıldığı Şanlıurfa'da bile aileler imitasyon altınlara koştu.

Düğünlerde takı takmak zorunda hissedip parası olmayanların, 2 ile 300 lira arasında satılan altın benzeri imitasyon takıları tercih ettiği bildirildi. Düğünler artık daha ucuza mal oluyor.

Kendilerini düğünlerde takı takmak zorunda hissedip parası olmayanların, bijuteri mağazaları ve tuhafiyecilerde 2 lira ile 300 lira arasında satılan çeşitli ebatlardaki altın benzeri imitasyon takıları tercih ettiği bildirildi.

Çoğunluğu Hindistan ve Suriye üzerinden gelen sahte altınlar arasında çeşit ve model kısıtlaması yok. İmitasyonlar arasında yok yok. Taçlar, bilezikler, küpeler, kolyeler, setler, yüzükler, tokalar, hal hallar, hızmalar... İki liradan başlayan fiyatlarla aileler düğün takı alış-verişlerini yapıyorlar.

Geline takı takmanın olmazsa olmazlardan olduğu Şanlıurfa'da, bir düğünlük altın takının maliyeti 20 bin liradan başlarken, bu rakam imitasyon ürünlerle en fazla 500 liraya mal oluyor.
 
Aradaki uçurum gibi farkı gören aileler 'Altın takmanın modası kalmadı artık. Bu evlenmeyi geciktirici adet kalkmalı artık' diyerek soluğu imitasyoncu da alıyor.

Peki imitasyon altınlar gerçek altın satan kuyumcuların işini olumsuz etkiliyor mu? Bu soruyu kuyumcu  Nazif Çeliktaş ve Mehmet Çeliktaş'a sorduk. Kuyumcu esnafı, gerçek altın satışlarının ciddiye alınacak oranda etkilenmediğini belirterek, ' Eskiden alan zaten gelip alıyordu, şimdi de öyle. Kim sahte altına yöneliyor? Maddi gücü yetmeyenler. Onlar da düğünlerini yapmak için, ele güne karşı altın takmış olmak için bu yola başvuruyorlar. Ama şunu biliyoruz ki, en iyi yatırım araçlarından biri de altındır. İmitasyonda da böyle bir şey yok. Bugün 100 liraya aldığın imitasyonu yarın 20 liraya satamazsın. Vatandaşlarımıza altından şaşmamalarını tavsiye ediyoruz' dedi.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Bahçelievler Mahallesi'nde bir işyeri ile başlayan imitasyoncu kuyumcu sayısı şu anda 5'e yükselmiş durumda.

İmitasyon altın, gerçek altının tahtını elinden alacak mı? Onu da zaman gösterecek.
 
Haber 7
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA