• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vatandaş artık postacı beklemiyor
22 Temmuz 2012 Pazar 18:42

Vatandaş artık postacı beklemiyor

Bir zamanlar insanların kapılarda beklediği postacılar, artık asker ve sevgili mektubu yerine fatura dağıtıyor.
Bir zamanlar insanların kapılarda beklediği postacılar, artık asker ve sevgili mektubu yerine fatura dağıtıyor. Mektup geleneğini sürdürmek isteyen Konya PTT Başmüdürlüğü, çeşitli kampanyalar düzenleyerek yılbaşında ve bayramlarda ücretsiz tebrik kartı dağıtıyor.
Bir zamanlar insanların kapılarda beklediği postacılar, artık asker ve sevgili mektubu yerine fatura dağıtıyor. Elektronik mesajlaşmanın devreye girmesiyle artık sevgililer aşklarını SMS ile anlatırken, asker mektupları da tarih oldu. Artık postacılar mektuplarla değil, kredi kartı ekstresi ve faturalarla anılır oldu.
340 dağıtıcının çalıştığı Konya PTT Başmüdürlüğünde 6 ayda 18 milyon adet fatura ve ekstre dağıtılırken, toplam gönderinin küçük bir kısmını mektuplar oluşturdu. PTT Konya Başmüdürü Mevlüt Keklik, artık eskisi gibi asker ve sevgili mektuplarının yollanmadığını belirterek, "Sevgililerin birbirine yazdıkları ya da askerin annesine ve babasına yazdığı mektuplar artık kalmadı. Bugün artık ticari mektuplar götürüyoruz. Yoğunluğumuz bunun neticesinde arttı. Her vatandaşın cebinde mutlaka bir kredi kartı var. Bu kredi kartı için her ay fatura geliyor. Kredi kartı ekstresini götüren kurum biziz. Birden fazla kredi kartı kullananlar var. İnsanların birkaç kredi kartı, cep telefonu, ev telefonu, interneti, doğalgazı, elektriği ve suyu var, bunların hepsinin faturalarını biz taşıyoruz" dedi.
Mektup geleneğini yaşatmak için bir takım girişimlerde bulunduklarını dile getiren PTT Konya Başmüdürü Mevlüt Keklik, ‘‘Eskiden gönderilen mektupların tekrar canlılık kazanması için kampanyalar düzenliyoruz. Anneler gününden önce mektup zarf ve kâğıtlarını öğrencilere dağıtıyoruz, öğrenciler yazdıkları mektupları PTT’ye ulaştırıyor ve biz dağıtıcı arkadaşlarımızı Pazar günü de çalıştırarak Anneler gününde mektupları teslim ediyoruz. Bu sene 18 bine yakın mektup zarfı ve kâğıdı dağıttık, 15 bin adedi mektup olarak annelere gönderildi. Yılbaşında ve bayramlarda da tebrik kartlarını parasız veriyoruz, alışveriş merkezlerimize stand açarak bu geleneğin sürmesine katkı sağlıyoruz.  Okullarda mektup yarışmaları düzenliyoruz. Bu geleneğin kaybolmaması yönünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mektubun ve kartın edebi bir yönü var, Türk edebiyatında mektuplar üzerine yazılmış romanlar bile bulunuyor. SMS silinir gider fakat mektuplar yıllar geçse de kalıcıdır ve farklı bir hüzün, sevinç, nostalji yaşatır. Sakladığınız mektuplarınız yıllar sonra sergilerde bile yer alabilir. Size gelen mektupları atmayın, saklayın ki bir gün gelir sizin mektuplarınız da sergimizde yer alabilir.
PTT çalışanlarının en büyük sıkıntısının yanlış adres olduğunu ifade eden Kaplan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bizim işimizi kolaylaştırmak için vatandaş mutlaka adreslerini doğru yazmalı. Oturduğumuz yerin adresini bilmeliyiz. Bizim için çok önemli. Oturduğumuz adresi doğru bir şekilde bildirirsek o zaman gönderi daha iyi olacak. Ayrıca apartmanlarda ve sitelerde binaların girişlerinde bulunan posta kutuları usulüne uygun yapılmalı."
 
SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA