• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vandaki deprem
29 Kasım 2011 Salı 21:30

Van'daki deprem

Milli Eğitim Bakanlığı, Van ve Erciş'te meydana gelen depremlerden etkilenen SBS'ye girecek ilköğretim 8. sınıf öğrencileri diğer illerdeki pansiyonlu okullara yatılı olarak yerleştirecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, Van ve Erciş'te meydana gelen depremlerden etkilenen SBS'ye girecek ilköğretim 8. sınıf öğrencileri ile üniversite sınavına girecek orta öğretim 12. sınıf öğrencilerini diğer illerdeki pansiyonlu okullara yatılı olarak yerleştirecek.
    
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla Van ve Erciş'te meydana gelen dep
remlerden etkilenen ve SBS'ye girecek ilköğretim 8. sınıf öğrencileri, öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına girecek orta öğretim 12. sınıf öğrencileri; 2684 sayılı kanunun 5. maddesine göre, korunmaya muhtaç duruma düşmüş öğrenciler ile pansiyonu kullanılamayacak derecede hasarlı yatılı öğrencilerin durumları dikkate alınarak bu öğrencilerin diğer illerdeki pansiyonlu okullara yatılı olarak yerleştirmeleri yapılacak.
    
Yerleştirme işlemleri için öğrenci veya velilerinin bulundukları en yakın okul, ilçe milli eğitim veya il milli eğitim müdürülüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaatlar okul veya kurum müdürlüğü tarafından e-okul sistemi üzerinden elektronik ortamda alınacak, başvuru belgesinin bir çıktısı onaylanarak öğrenci velisine verilecek.
     Başvuruda öğrencinin öğrenim gördüğü okul türü, alan, dal dikkate alınarak 3 il tercih etmesine imkan verilecek. Müracaatlar Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından incelenecek. Uygun bulunanların yerleştirmeleri yapılacak.
    
Parasız yatılılık imkanlarından yararlanacak öğrencilerin tespiti ve başvuruları Van İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde yürütülecek. Parasız yatılılık imkanlarından yararlanamayacak paralı yatılı öğrencilerin iaşe-ibate masrafları yerleştirildiği ilin valiliğince karşılanacak.
    
Puan şartından dolayı nakil işlemi gerçekleştirilemeyip misafir öğrenci olarak öğrenim gören 12. sınıf öğrencileri de paralı veya parasız yatılı olarak pansiyonlara yerleştirilebilecek. Diğer illerdeki okullara yerleştirilen öğrencilerin okullarına ulaşımları Van Valiliği'nce koordine edilecek.
    
Öğrencilerin yerleştirildikleri illerde teslim alınması, pansiyonlara yerleştirilmesi, yarı yıl ve yaz tatillerinde ailelerinin bulunduğu yerlere gidiş veya gelişleri yerleştirildikleri ilin valiliğince sağlanacak.
    
Van genelinde depremlerden etkilenen nakli gerçekleştirilen öğrenciler de dahil olmak üzere nakli yapılan tüm öğrenciler ile eğitim ve öğretimlerine Van'da devam edecek öğrencilerin eksik kalan konularının telafi edilmesi amacıyla Bakanlık, Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği'nin 37. maddesi çerçevesinde okul müdürlüklerince yetiştirme programları düzenlenecek; ayrıca, ilgili okul ve kurumlarca sınavlara hazırlık kursları açılacak.


AA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA