• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vana 800 öğretmen
31 Ekim 2011 Pazartesi 08:41

Van'a 800 öğretmen

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van için eylem planı hazırladı. İlk adım 800 kişilik boş öğretmen kontenjanının tümü Van'a atanacak
7.2’lik bir depremle sallanan Van’daki felaket, en çok ölen ya da enkaz altında günlerce yaşam mücadelesi veren öğretmenlerle anılacak. Çünkü resmi rakamlara göre 65 öğretmen can verdi ve hâlâ kayıplar var. Bir o kadarı da yaralandı. Başbakanlık verilerine göre depremde ölen yedi vatandaştan biri öğretmendi. Öğretmenlerin bu kadar kayıp vermesinin iki önemli nedeni vardı. Birincisi, Erciş’teki bir seminerin erken bitmesi ve seminerden çıkan öğretmenlerin topluca deprem sırasında çöken bir binanın giriş katındaki kafeye gitmesiydi. İkincisi ise çöken iki binadaki dairelerin büyük bölümünde öğretmenlerin yaşıyor olmasıydı.
Eğitim aksamasın
Hafta sonu, Van depreminin eğitim-öğretim süreci ve öğretmenlerle ilgili boyutunu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile konuştuk. Dinçer, gerçekten çok üzgün. Öncelikle, ölen ve yaralanan şehit ve gazi öğretmenlerle ilgili sorumluluklarını yerine getiriyor. Şehit öğretmenlerin yakınlarının, enkaz altlarındaki yaşam mücadelelerinden zaferle çıkan gazi öğretmenlerin yaralarının sarılması ilk hedef. Dinçer’in ikinci ve daha zor hedefi de 14 Kasım’da Van’da yeniden ders zili çaldığında eğitim-öğretimin sorunsuz başlaması. Bu yüzden, Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Afet İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kapısını en çok Dinçer aşındırıyor.
‘İlk dersi biz verelim’
Dinçer’in verdiği bilgiye göre Van genelinde 10 bin 500, Ercişte ise 1300 öğretmen görev yapıyor. İldeki 450 bina içinde tam olarak yıkılmış ve hasar görmüş okullar var. Dinçer, okulların depreme dayanıklılığı konusundaki stratejilerini “Yıkılan, hasar gören bütün okulları yıkıp yeniden yapacağız. Çocukların ve öğretmenlerin hayatıyla ilgili en ufak bir risk dahi varsa o okulda eğitim-öğretim yapılmayacak, yıkıp yeniden yapacağız” sözleriyle anlattı. Dinçer’in çıkardığı yol haritasında Van’a 800 yeni öğretmen ataması yapılması da yer alıyor.
Depremin neden olduğu travmayı atlatmakta zorlanacak öğretmenlere en büyük destek meslektaşlarından geliyor. Sosyal paylaşım sitelerine yazan emekli öğretmenler, özel okul öğretmenleri ve atanamayan öğretmenler, gönüllü öğretmenlik yapabileceklerini ifade ediyor.
Eğitim sendikaları da Van’daki üyelerine destek için bu tür kampanyalar üzerinde konuşuyor. Sosyal paylaşım ortamlarında gündeme gelen bir başka öneri de kamuoyunca bilinen, tanınan, sevilen ünlü isimlerin 14 Kasım günü Van’daki okullarda ‘ilk dersi’ vermesi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yol haritası
Deprem sonrası tablo karşısında 14 Kasım sabahı eğitim-öğretime aksaksız başlayabilmek zor görünüyor. Riskleri Dinçer’e sorduğumuzda, izlediği yol haritasını açıkladı.
* Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ankara’dan giden mühendis ve mimarların da yer aldığı 29 kişilik ekip yıkılan ve hasarlı okulları belirledi. Okullar ‘riskli’ ve ‘depreme dayanıklı’ olmak üzere ikiye ayrıldı.
* Milli Eğitim Müdürlüğü, yıkılan ve riskli okullardaki öğrencilerin gideceği okulları tespit etti. Köyler için ‘taşımalı eğitim’ planlandı. Okullardaki onarımlar ve altyapı sorunlarının 14 Kasım’a dek giderilmesi için ihaleler yapıldı.
* Daha önce yapılan atamalarda atandıkları halde göreve başlamayan 800 kişiden kalan boş kontenjanların tamamının Van için kullanılması kararlaştırıldı.
* Depremden sonra memleketlerine giden öğretmenlerin 14 Kasım’da döndüklerinde kalacağı geçici ya da kalıcı konutlar hazırlanıyor.
* Köylerde öğretmenler için geçici prefabrike konutlar 14 Kasım’a kadar tamamlanacak. Geniş ailesi olan öğretmenler için birden fazla geçici konut temin edilecek.
Dinçer, sorunu üç başlıkta özetliyor:
* Öğretmenlere Van’a döndüklerinde kalacak konforlu bir yer temini,
* Öğretmen açığının kapanması,
* Okulları zarar gören öğrencilere eğitime devam edecekleri okulların bulunması.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA