• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Van OSB  heyetinden, KSO  Başkanı  Kütükcüye  ziyaret
08 Ocak 2014 Çarşamba 13:00

Van OSB heyetinden, KSO Başkanı Kütükcü'ye ziyaret

Van’dan bir grup heyetle Konya’ya gelen Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Necmeddin Çok, Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü’yü ziyaret etti.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KSO Başkanı Memiş Kütükcü ise, Van’ın üretimle kalkınan bir şehir haline gelebilmesi için destek vermekten onur duyacaklarını ifade etti. Başkan Kütükcü, Van’ın bir sanayi şehri haline gelebilmesi için teşvikte 6. bölgede yer alması, İran ve Irak gümrük kapılarına coğrafi yakınlığı, insan kaynağı gibi avantajlarının da olduğunu bildirdi.
Konya heyetinin Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu himayesinde geçtiğimiz günlerde Van’a yaptığı ziyareti hatırlatan Başkan Kütükcü, bu ziyarette Van’ı daha iyi tanıma fırsatı bulduklarını belirterek, “Kardeş şehirler Konya ile Van arasındaki bağlılık gerçekten gurur verici. Biz Konya olarak kardeşlerimize elimizden gelen desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu. Başkan Kütükcü, Van OSB heyetine Konya sanayisi ve Konya Organize Sanayi Bölgesi hakkında da bilgi verdi.
 
VAN BİR GEÇİŞ KAPISI
Beraberindeki heyetle birlikte KSO Başkanı Memiş Kütükcü’yü ziyaret eden Van OSB Başkanı Necmeddin Çok ise, Konya’nın şehirleşme ve sanayileşme açısından gelişmiş bir şehir olduğunu ifade etti. Van’ı Konya gibi Anadolu’da bir üretim üssü haline getirmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Çok, “Biz Van’a bölgemizin en büyük Organize Sanayi Bölgelerinden birini kurmak için çalışıyoruz. Van konumu bakımından İran, Irak, Suriye gibi Ortadoğu ülkelerine çok yakın. Ayrıca Kafkas ülkelerine ve oradaki Türkiye Cumhuriyetlerine bir geçiş hattı üzerindeki Rusya, İran’a ulaşmak için bizim geçiş hattımızı kullanıyor. Birinci sınıf gümrük kapımız var. İnsanlar ticaret veya iş görüşmeleri için günü birlik İran’a gidip geri dönebiliyor. Irak ile aramızda 400 kilometrelik bir uzaklık var ve bu şuan yapılan yeni yollarla birlikte daha da kısalacak. Van’ın bir geçiş kapısı olarak açıldığı ülkelerde ve coğrafyalarda sanayi ve sanayileşme çok zayıf. Biz şehrimizin bu konumundan yararlanarak Van’ı bir üretim merkezi ve dış ülkelerin ticaret ve gümrük bürolarını açtığı bir üst haline getirmek istiyoruz” dedi.
“Biz tüccarımızı ticaret erbabımızı sanayici yapamadık” diyen Başkan Çok, “Oysaki Konya’ya baktığımızda insanlarda üretim arzusu var. Konya’yı Türkiye’de bir üretim merkezi haline ve dünyanın her köşesine ihracat yapan bir şehir haline getiren bu arzu ve istektir. Bunun için Van’ın da böyle bir şehir haline gelebilmesi için Konya gibi üretim potansiyeli yüksek bir şehrin üretim gücüne ve tecrübesine ihtiyacımız var“ şeklinde konuştu.
Van OSB heyeti ayrıca Perşembe günü Konya Organize Sanayi Bölgesini de ziyaret ederek, bölgedeki bazı fabrikaları da gezecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA