• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Van depreminin ardından
26 Ekim 2011 Çarşamba 17:05

Van depreminin ardından

Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Pişkince, yetkililerin hızlı ve kalıcı önlem almaması halinde depremlerde binaların yıkılmaya devam edeceğini söyledi.
Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Pişkince, yetkililerin hızlı ve kalıcı önlem almaması halinde depremlerde binaların yıkılmaya devam edeceğini söyledi.
 
Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Konya Yapı Denetim Kuruluşları Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Pişkince, Van’da meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde yasal ölçütlerde ve önlemde büyük hatalar yapan ilgili kurumların ve bürokrasinin insanların yaşamını yitirmesinden sorumlu olduğunu savundu.
 
Pişkince, okuldan mezun olan ve hiçbir deneyimi bulunmayan inşaat mühendisinin sermaye gerektirmediği için hemen proje ofisi açabildiğini ve ticaret odalarına müteahhitlik sınıfına kaydolan, mesleği ne olursa olsun herhangi bir kişinin yüklenici olabildiğini ifade ederek, “Yapı Müteahhitleri ve Şantiye Şefleri hakkında yönetmelik yeniden gözden geçirilmeli ve tadil edilmelidir. Bütün yükleniciler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine kayıt olmalı, burada sicilleri tutulmalıdır. Türkiye’nin neresinde olursa olsun internet sistemi ile bu kayıtlar incelenebilmeli, yurttaş bilgi alma hakkını bu şekilde kullanmalıdır. Bir yüklenicinin her hangi bir ilde veya ilçede sorunlu bir işi varsa veya tescili bozuksa bu sorunu çözmeden başka bir yapı ruhsatı veren idareden adeta ödüllendirilir gibi iş almamalıdır” dedi.
 
Yüklenen yasal sorumlulukları yerine getirmeyip, indirim yapıp asgari ücreti uygulamayan yapı denetim kuruluşlarının hızlı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini dile getiren Pişkince, Konya’da bu kurallara uymayan 2 kuruluşun dernekten çıkışının verildiğini bildirdi. Pişkince yetkililere uyarıda bulunarak, “İş kaygısı korkusuna girmiş bir yapı denetim firması fiyatta indirim yapacağı ve bunun doğal sonucunda yapı denetim görevini yapmayacağı açıktır. Bizim istediğimiz kalıcı ve uygulamadaki sorunları kökten çözen, Noterler Odası’nın yönetmeliğine benzer resmi havuz oluşturulan bir yönetmeliğin acilen yürürlüğe konmasıdır. Yetkililerin bu konularda hızlı ve kalıcı önlem almaması durumunda, gelecekte depremlerde binalar yıkılmaya ve yurttaşlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz. Senelerce bu depremlerin ölçütlerini tartışmayı sürdürürüz ve bu konuya kayıtsız kalan ilgililerde vebalden kurtulamaz” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA