• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vali, Tarımsal amaçlı su kullanımına dikkat çekti
16 Haziran 2013 Pazar 18:10

Vali, Tarımsal amaçlı su kullanımına dikkat çekti

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Ovası’nda tarımsal amaçlı su kullanımında çok dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Ovası’nda tarımsal amaçlı su kullanımında çok dikkatli davranılması gerektiğini söyledi.
Vali Doğan, Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, ülkemiz topraklarının yüzde 63'ünün çok şiddetli ve şiddetli erozyon tehlikesine maruz olduğunu belirterek, “Ülkemiz genelinde yaklaşık 67 milyon hektarlık alanda mevcut toprak örtüsü giderek yok olmaktadır. Aynı zamanda bu topraklarla mineral ve organik maddeler de kaybedilmektedir. Uluslararası bazı kuruluşların yaptığı bir çalışmaya göre; erozyonun şiddetlenerek devam etmesi halinde, Türkiye'nin büyük bir bölümü yakın bir gelecekte çölleşme tehdidi altındadır. Bununla birlikte son yıllarda gözlenen iklimsel değişimlere bağlı olarak kurak alanlarda İç Anadolu’nun batısına doğru genişleme gözlenmektedir. Türkiye’de çölleşmeye açık, yarı-kurak alanlara sahip risk bölgeleri ise Konya Ovası’ndan Doğu Akdeniz’e doğru bir yayılma göstermektedir. Bu tehdit nedeniyle Konya Ovası’nda tarımsal amaçlı su kullanımında çok dikkatli davranmamız gerektiği açıktır. Suyun dikkatli kullanımı, yalnızca risk bölgeleri için değil, aynı zamanda tarımsal verimlilik ve kaynak ekonomisi açısından da çok değerlidir. İşte tam da bu hedefleri yakalama adına kısa adı KOP olan bölgesel bir kalkınma yönetimi kurulmuş durumdadır. Koordinasyonu KOP İdaresi Başkanlığında olan yeni yönetim sürdürülebilir bir kalkınma politikası içinde tarım önemli özelliğini korumaya devam edecektir. Çölleşme ve kuraklıkla mücadelede Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın başat rolü tartışmasızdır. Ancak bölgemizde etkin bir mücadele için üniversitelerin, yerel yönetimlerin, ilgili kamu kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve çiftçilerin birlikte hareket etme ihtiyacı da kaçınılmazdır. Yapmaya çalıştığımız, oluşturulan bilimsel bir mekanizma ve paydaşların etkin katılımıyla mücadeleye dünyaya örnek olacak şekilde devam etmiştir” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA