• Konya-3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vali Doğan Neden Van'a gitti?

07 Ağustos 2013 15:22

 

          Ramazan Ayı’nın kendine özgü halini bu yıl da fazlasıyla yaşadık. Güzel, bereketli, yine hareketli, muhabbetli bir 30 gün yaşadık. Allah ibadetlerimizi ve dualarımızı kabul etsin.
          Bayramı da yaptığımıza göre hem siyasi hem de sosyal çok hareketli bir döneme giriyoruz artık. Artık Şevval ayındayız.

 Ramazan süresince pek değinemediğimiz birkaç önemli konuyu paylaşalım sizinle.

 Nerdeyse bir yıldır konuşuluyor, Konya Valisi A.Nezih Doğan gitti gidecek, diye.

Ağustos kararnamesinde Vali Doğan’ın Van’a atanmasıyla bu tartışma biz demedik mi gidecek halini aldı. Dört yılını doldurmuş bir Vali için beyhüde bir tartışma bu.

Hiç lafı uzatmadan söyleyelim o zaman, Vali Doğan genel kanaat olarak Cumhuriyet tarihinin en başarılı Konya Valililerin başında geliyor.

Yaptığı özgün çalışmaları kısaca özetlersek; Konya İçin Şimdi(Yenilikçi fikir ve projeler portalı), Engelliler Bilgi sistemi, Konya Gönül Elçileri, Konilis (Konya İl İstatistik sistemi), Karapınar Enerji İhtisas Bölgesi projesi, ilk aklıma gelen çalışmaları.

Rutin işler dışında özellikle Konya’nın tarım, sanayi ve turizmine yönelik spesifik çalışmalar bu dönemin dikkat çeken işleriydi. Bu çalışmaları yaparken, muhataplarından verimli ve özverili iş beklemesi kendisine yöneltilen eleştiri oklarının sebebiydi aynı zamanda. Vali Doğan’ın iş performansı, verimliliği, uzak görüşlülüğü bu dönemde üst düzeydeydi. Konya’ya farklı ve düşünülmeyen şeyler kazandırdı. Hakkını teslim etmeliyiz.

Gelelim neden Van’a gittiği konusuna.Bu atama belli olmadan bir hafta önce Vali Doğan’la uzun bir görüşmemiz oldu.Genel iç ve dış siyasi konularda uzun uzadıya bilgi alış verişinde bulunduk. Ağustos kararnamesini de kendisine sordum.”Ne düşünüyorsunuz, Ağustos’ta gidecek misiniz, kanaatiniz ne dedim.”
Net olarak şöyle dedi; “Büyük ihtimalle ben Van’a giderim.” Nasıl yani, niye Van diye sordum. Uzun uzun açıkladı ama veriler net bilgilerdi; “Bursa Valisi yaş haddinden emekli olacak, Van Vali’sinin Bursa’ya gitmesi ise kesin. Van’a gönderecekleri isimlere bakılınca ilk akla ben gelirim. İçişleri bürokrasisini tanıyorsam ki orada Genel sekreterlik yaptım. Beni Van’a görevlendirirler. Ben de orada olsam ilk aklıma Konya gelir.”
Neden Konya gelir? Diye sordum. “Batı –Doğu rotasyonuna baktığımızda, Van’a batıdan gidecek(atama zamanı gelmiş) en kıdemli Vali benim.”  Diye cevap verdi. Başka alternatifler yok mu diye de sordum. Hatay Valisi bu dönemde çok başarılı işlere imza attı. O yerinde kalmazsa, bizi Hatay’a da düşünebilirler. Ancak Van çok net görünüyor diye sözlerine ekledi.

Bu konuşma, atamadan bir hafta önce aramızda geçince yazmam gerek diye düşündüm. Bu bilgi spekülasyonlara mahal bırakmayacak netlikte olunca başkaca görüşlere yorum yapma gereği yok.

Vali Doğan’ın Van’a gitmesi, hükümetin “Çözüm süreci” politikasına da önemli katkıları olacağını düşünüyorum.  Kendisinin Doğu ve Güneydoğu konusunda çok önemli tecrübeleri olduğuna şahitiz. O’nun bu konuda Van ve bölge için önemli şans olduğunu şimdiden söyleyebiliriz.
Hassas bir dönemde, bölgenin çok önemli bir şehrine görevlendirmek, bu konulara hakim olduğu bilgisi ve kendisine güveni de tam olarak gösterir. Tercih edilme sebebine bu yönden bakmak daha doğru analizler yaptırır.

Vali Doğan’ın yeni görev yerinin hayırlı olmasını dileriz. Konya O’nu hep hayırla ve şükranla anacak ve unutmayacaktır.

           

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir Gölü sahilinin çehresi değişti
  • Yaralı kartal koruma altına alındı
  • Ilgınlı kadınlardan Yemen'e destek
  • Jandarmadan ilkokul öğrencilere trafik semineri
  • “Trump'ın tehditleri kabul edilemez”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA