• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vaatlerine partisi bile destek vermiyor
30 Ağustos 2010 Pazartesi 09:49

Vaatlerine partisi bile destek vermiyor

Kılıçdaroğlu'nun vaatleri ses getiriyor ama partisi arkasında durmuyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin mesafeli durduğu konularda birbiri ardına iddialı çıkışlarda bulundu. Ancak gelen tepkiler üzerine hep geri adım attı. Son olarak BDP dışındaki hiçbir partinin sıcak bakmadığı genel af konusunu gündeme taşıdı. Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununun çözümü, Onur Öymen'i istifaya çağırması konularında da 24 saat geçmeden tavır değiştirmişti.

Bugüne kadar temel sorunların çözümüne mesafeli durmasıyla eleştirilen CHP'ye yenilik getirmesi beklenen Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin hassas sorunları konusunda birbiri ardına iddialı çıkışlar yapıyor. Ancak gelen tepkiler üzerine daha 24 saat geçmeden geri adım atıyor. Kılıçdaroğlu, son olarak memleketinde 'hayır' oyları karşısında vaat ettiği 'genel af' ile gündeme oturdu. BDP dışındaki hiçbir partinin sıcak bakmadığı genel af konusu, 'terör örgütü PKK'nın tüm kadrolarının affedilmesi' olarak kabul ediliyor. Tunceli'de, "Hayır deyin, toplumsal mutabakatla, kardeşçe, doğudan batıya, güneyden kuzeye, herkese, özgürce genel affın yolu açılsın." diyen CHP lideri, bu sözleri üzerine CHP Genel Sekreteri Önder Sav başta olmak üzere partinin üst düzey yöneticilerinin tepkisini çekti. Perşembe günü yapılan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı'nda ele alınan bu sözler için, toplantı sonrasında 'yanlış anlaşıldı' açıklaması yapıldı. Kılıçdaroğlu da, "Af, terörün tamamen gündemden kalkmasından sonra gündeme gelebilir." diyerek, konunun gündemlerinde olmadığını ileri sürdü.

Kemal Kılıçdaroğlu, geçen yıl da yerel seçimler öncesinde Batman'da, "Toplumsal barışın bir parçası olacaksa genel affa 'evet' deriz." demiş, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın tepkisi üzerine sözlerini düzeltmek zorunda kalmıştı.

Türkiye'nin bir başka hassas konusu olan başörtüsü sorunu da Kemal Kılıçdaroğlu tarafından çelişkili açıklamalarla gündeme getirildi. Kılıçdaroğlu, Radikal Gazetesi'ne verdiği röportajda "Türbanlı kızlar üniversiteye gidebilecekler mi?" sorusuna "Herkesin okumasına olanak sağlayacağız. Kimsenin endişesi olmasın. Biz bu sorunu çözeceğiz." cevabını vermişti. Ancak CHP lideri, bu cevap üzerine gazetenin attığı, "Kızlar üniversiteye türbanla gidecek" manşetini yalanladı. Kılıçdaroğlu, sözlerinin gazetede yayınlanması üzerine, "Bu konuda Danıştay'ın, Avrupa İnsan Haklar Mahkemesi'nin, Anayasa Mahkememizin yerleşmiş kararları bulunmaktadır." açıklaması yaptı.

Onur ÖYMEN'İ TUNCELİ'DE İSTİFAYA DAVET ETTİ, ANKARA'DA KORUDU

Kılıçdaroğlu, benzer bir çelişkiyi geçen yıl Dersim isyanının kanlı şekilde bastırılmasını savunan dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'e yönelik ifadelerinde ortaya koydu. Memleketi Tunceli'de, "Onur Öymen gereğini yapmak zorundadır. Gereğini yaptığı zaman CHP'yi, CHP'li milletvekillerini, CHP'lileri rahatlatmış olacaktır." diyerek istifa çağrısı yapan Kılıçdaroğlu, Ankara'ya döndüğünde, "O iş artık bitti. Bizim misyonumuz partiyi zayıflatmak değil, güçlendirmektir." diyerek ağız değiştirdi.

Kılıçdaroğlu, bir başka fikir değişikliğini cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yaşadı. CHP liderliğine yeni seçildiği günlerde bir sonraki seçimlerde Köşk için kimi aday göstereceklerine yönelik soruya, "Keşke Sayın Baykal Köşk'e çıksa. Eğer o gün şartlarımız uygun olursa ve kendisi kabul ederse Köşk adayımız olur. Deniz Bey'in cumhurbaşkanı olması, Türkiye'nin çıkarlarını çok daha net, çok daha somut, topluma ve dünyaya duyurması demektir." şeklinde cevap vermişti. Önceki gün Kayseri'de aynı içerikli soruyu cevaplarken ise Baykal'dan hiç bahsetmedi. Aksine, "Çankaya adayımız aile yaşantısı ile örnek biri olacak." diyerek, kaset iddialarıyla gündeme gelen Baykal'ı adaylık için düşünmedikleri mesajını verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA