• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzülmez Kuveytte Enerji Formuna katıldı
21 Mart 2012 Çarşamba 13:51

Üzülmez Kuveyt'te Enerji Formu'na katıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı...
Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Kuveyt’te katıldığı “13. Uluslararası Enerji Formu”ndaki izlenimlerini kamuoyu ile paylaştı. Üzülmez, enerji kaynaklarının üzerinde olan ülkelerin bugünkü durumuna bakıldığında Libya’da ve İran’da yaşananların daha iyi anlaşılabileceğini söyledi.  
 
Enerji kaynağı bakımından zengin ülkelerin, sürdürülebilir, krizsiz, sorunsuz ve kesintisiz dünya enerji ihtiyacının karşılanmasına akılcı katkılar sağlaması gerektiğini ifade eden Üzülmez, “Enerji geleceğinin temelini ülkeler arası işbirliği oluşturmaktadır. Artık enerji güvenliği, dış politika, ulusal güvenlik ve küresel istikrar ile adeta aynı kavram haline gelmiştir. Enerjiye olan bağımlılığın artması ülkeler arası işbirliğinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu katkının krizsiz sürdürülebilirliği son derece önemlidir. Şu bir gerçektir ki, günümüzde hiçbir ülke enerji problemini tek başına çözebilecek durumda değildir.”dedi.
Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 30’unun öz kaynaklardan, geriye kalan kısmının da ithalat yoluyla karşılandığını belirten Üzülmez, “Kuveyt’te gerçekleştirilen Uluslararası enerji formunda Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız’ın da altını çizdiği gibi, ülkemizdeki enerji politikaların ana hedefi, ihtiyaç duyulan enerjinin zamanında, güvenilir bir şekilde, uygun fiyata, çevreyle uyumlu olarak ve yüksek kalitede sağlamaktır. Türkiye jeopolitik açıdan da önemli bir konumdadır. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 65’i, gaz rezervlerinin de yüzde 71’ine sahip ülkeler komşularımızdır. Bu Türkiye’nin enerji köprüsü olduğu anlamına da gelmektedir.”dedi.
Milletvekili Üzülmez, Kuveyt’teki Enerji Formu sırasında, birçok ülkenin enerji bakanıyla görüşmeler yaptıklarını bildirdi.
 
Forma, 72 ülkeden bakan seviyesinde katılımcı, 27 petrol ve doğalgaz üreticisi şirket ve aralarında Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC, Dünya Petrol Konseyi, Körfez İşbirliği Konseyi Teşkilatı, Dünya Ekonomik Forumu, Birleşmiş Milletler, Avrupa Komisyonu gibi kuruluşların da yer aldığı 14 uluslararası organizasyon katıldığı bildirildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA