• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzülmez: İslam dünyasıyla ticaretimizi geliştirmeliyiz
09 Aralık 2010 Perşembe 15:27

Üzülmez: 'İslam dünyasıyla ticaretimizi geliştirmeliyiz'

Konya Ticaret Odası öncülüğünde iş adamları Endonezyaya iş gezisi düzenledi.
Konya Ticaret Odası öncülüğünde iş adamları Endonezya’ya iş gezisi düzenledi.
 
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığında Konya ile Endonezya arasında ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen gezide Konya Ticaret Odası Heyeti Jakarta Makina Fuarı’nda incelemelerde bulundu. Endonezya Büyükelçiliği’nde görüşmelerde bulunan heyet, Jakarta Ticaret Odası’nı da ziyaret ederek karşılıklı işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundu. Başkan Üzülmez, “Konya olarak İslam dünyasıyla ticari bağlarımızı daha da güçlendirmek istiyoruz”dedi.
 
Konya’nın dış ticaret hacmini artırmak ve Konyalı işadamlarına yeni pazarlar kazandırmak amacıyla Konya Ticaret Odası tarafından düzenlenen uluslararası iş gezileri devam ediyor. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Üzülmez başkanlığındaki KTO heyeti Endonezya’ya iş gezisi düzenledi. Endonezya’da Türk Büyükelçiliği’ni ziyaret eden heyet burada karşılıklı iş görüşmelerine katıldı. Endonezya Büyükelçisi Murat Adalı’nın kabul ettiği heyet Endonezya ile ilgili ekonomik ve ticari bilgiler aldı. Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, “Konyalı firmalarımızın dış ticaretine katkı sağlamak amacıyla Konya Ticaret Odası olarak tarihi ve kültürel bağımız olan Endonezya’ya iş gezisi düzenledik. Konya olarak İslam ülkeleri ile ticari bağlarımızın artırılmasını istiyoruz. Konyalı işadamları olarak burada yapacağımız çalışmaların çok olumlu geçeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
Büyükelçi Murat Adalı da Endonezya’nın ekonomik verileri konularında geniş bilgiler verdiği toplantıda Konyalı işadamlarının Endonezya’da yapacağı yatırımlarda büyükelçilik olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını bildirdi.
 
Konya Ticaret Odası Heyeti Büyükelçilik ziyaretinin ardından Jakarta Ticaret Odasını ziyaret etti. Jakarta Ticaret Odası Başkanvekili Sarman Simanjorang tarafından karşılanan KTO heyeti Endonezya ticareti ve sanayisi hakkında bilgi aldı. Başkan Üzülmez Endonezya ile ticari ilişkileri geliştirmekten mutluluk duyacaklarını belirterek, “Konya geniş yelpazede üretim yapılan önemli bir sanayi ve ticaret şehridir. Ayrıca şehrimiz Türkiye’de hububat üretiminin yapıldığı en önemli merkezlerden biridir. Şekerin yüzde 35’i şehrimizde üretilmektedir. Konya gıda sanayi, tarım makineleri sanayi, makine imalat sanayi, ayakkabı sanayi gibi alanlarda uluslararası alanda tanınan bir şehirdir. Konya dünyanın dört bir yanı ile kurduğu ticaret ağı ile 1.5 milyar dolar ihracat gerçekleştirmektedir. Dost ve kardeş ülke Endonezya ile ticari ilişkilerimizin artırılması için her türlü işbirliğine hazırız. Endonezyalı firmaları Konya’da düzenlenen uluslararası fuarlara davet ediyoruz. Ayrıca Odamız tarafından kurulan KTO Karatay Üniversitesi ile Endonezya arasında öğrenci değişimi gerçekleştirebiliriz. Bu da iki ülke arasında köprü kurulmasında büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
 
Jakarta Ticaret Odası Başkanvekili Sarman Simanjorang ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İki ülke arasında işbirliği Odalar arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle mümkün olabilir. Konya’nın ticari faaliyetlerini üyelerimizle paylaşacağız. Konyalı işadamlarıyla işbirliği yapmaktan ve iki ülke arasında karşılıklı dostluğun devam ettirilmesine katkı sağlamaktan büyük bir onur duyarız” dedi.
 
Üzülmez başkanlığındaki KTO heyeti görüşmelerin ardından Jakarta Makine Fuarı’nda incelemede bulundu. Karşılıklı iş görüşmelerinde bulunan Konyalı işadamları gezinin son derece verimli geçtiğini söyledi. Gezi KOSGEB desteğiyle gerçekleşti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA