• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üzülmez: Bu fırsat iyi değerlendirilmeli
02 Mart 2011 Çarşamba 13:53

Üzülmez: 'Bu fırsat iyi değerlendirilmeli'

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, Türkiyenin dünyada ekonomisi en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer almasının iş dünyasına büyük moral verdiğini söyledi.
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, Türkiye’nin dünyada ekonomisi en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer almasının iş dünyasına büyük moral verdiğini söyledi. Şubat ayı Meclis Toplantısı ve Oda tarafından düzenlenen eğitim seminerinde konuşan Başkan Üzülmez, dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, “Türkiye’nin her alanda yaşadığı gelişmişlik geleceğe çok daha umutla bakmamızı sağlıyor” dedi.

Konya Ticaret Odası tarafından düzenlenen ve iki gün süren eğitim semineriyle Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu’nda yapılan değişikler Meclis Üyeleri ve Meslek Komitesi Üyeleri’ne anlatıldı.  Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez, Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişikliğin devrim niteliğinde olduğunu belirterek, gerek üreticileri, gerekse tüketicileri yakından ilgilendiren her iki kanunun köklü değişiklikleri beraberinde getirdiğini söyledi. Başkan Üzülmez, eğitim seminerlerinin açılışında yaptığı konuşmada dünyada ve Türkiye’de yaşanan gelişmeleri de değerlendirdi.

islam coğrafyasında yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Başkan Üzülmez, İslam Odaları Birliği Başkanvekilliği görevi nedeniyle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bir çok çalışmalar yaptığını hatırlatarak, “Bugün kaos yaşanan ülkelerin halkları bizim Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza inanılmaz derecede sevgi ve muhabbet gösteriyor. Türkiyeliyim dediğiniz zaman bu ülkeler de ayrıcalığınız oluyor. Bundan 10 yıl önce böyle bir sevgi yoktu. Bu ülkelerdeki halk Türkiye’de gelişen demokrasiyi görüyor. Benzer bir anlayışı kendi ülkeleri içinde arzu ediyorlar. Bu ülkelerdeki yöneticiler ise 30 yıldır, 40 yıldır despot bir yönetimle dikta rejimiyle ülkelerini yönettikleri için Türkiye biçimi bir demokrasinin ülkelerine gelmesini istemiyor” diye konuştu.

son yaşanan gelişmelerin Amerika Birleşik Devletleri tarafından dizayn edildiğini düşündüğünü belirten Üzülmez, “Pakistan’da, Afganistan’da ve Irak’taki gelişmelerden sonra, Amerika, radikal gördüğü guruplar içerisinde uzlaşıya giderek, yumuşak bir geçişle, onların farklı alanda yapacakları etkinlikleri önlemeye çalıştığı bir proje olarak bunu önümüze koydu. Ümit ederiz ki, Libya halkı da en kısa zamanda demokrasiyle tanışır. Bu bölgedeki sıcak gelişmeler, petrol bölgelerinde yaşanan huzursuzluklar karşısında petrol fiyatları arttı. Mısır ile başlayan olayların yayılıyor olması uluslararası ticaret açısından faturayı ağırlaştıracaktır. Ben bir felaket senaryosu yazmıyorum, sadece tedbirli olmanızı istiyorum” dedi.

Dünya’da önemli gelişmeler yaşanırken, Türkiye’de çok güzel gelişmeler yaşandığını anlatan Başkan Üzülmez,  “Türkiye’de 40 yıl sonra enflasyon yüzde 5’in altına indi. Geçen yıla göre sanayi üretim kapasitesi yüzde 6 oranında arttı. Ümit ediyorum ki, bu süreç içerisinde bugünkü ekonomik ivmeyle Türkiye yılsonuna varmadan kriz öncesi sanayi kapasitesini yakalayacak ve yeni istihdamlara imkân sağlanacaktır. Bu gerçekler dünya ekonomisine baktığımızda, önemli bir gelişmedir. Bugün Türkiye OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkedir. Yaklaşan milletvekili genel seçimlerinde hükümetin seçim ekonomisi uygulamayacağını açıklaması da iş dünyasını mutlu etmiştir. Geçmişte uygulanan seçim ekonomilerinin faturasını ağır ödeyen reel sektör temsilcileri bugün geleceğe umutla bakmaktadır” şeklinde konuştu.  

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da değerlendiren Başkan Üzülmez, “Vergi ve prim borçlarını ödemekte zorlanan işletmeler bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Kriz mağduru işletmeler azda olsa nefes alabileceklerdir” diye konuştu.

Konya Ticaret Odası tarafından Antalya Belek’te şubat ayı meclis toplantısından sonra başlayan eğitim seminerinde KTO Başkanlık Danışmanı Birol Büyükdoğan iletişim ve motivasyon, KTO KOSGEB Sinerji Odağı Müdürü Erkan Yılmaz da KOSGEB destekleri hakkında bilgi verdi. KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Akıncı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Altunkaya Borçlar Kanunu’ndaki değişiklikler hakkında, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Mustafa Erdem Can ve Yard. Doç. Dr. Mehmet Altunkaya da Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikler hakkında sunum yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA