• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzlaşmak zorundayız
12 Nisan 2013 Cuma 17:04

'Uzlaşmak zorundayız'

Çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti, ilk kez Malatya'da halkla bir araya geldi.
Pek çok kesimden vatandaşlar, esnaf, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileriyle buluşan grup, çözüm sürecini ve barışın önemini anlattı.
Heyet üyelerinin toplantılarda en çok üzerinde durdukları konulardan biri; farklı dünya görüşüne ve siyasi bakış açısına sahip olmalarına karşın "barış" ortak paydasında buluşmaları oldu. Heyet üyeleri, kimseyi ikna etmek için kentte bulunmadıklarını, sadece süreci ve önemini anlatmak amacıyla halkla buluşmak istediklerini özellikle vurguladı.
Toplantılarda, söz alan vatandaşların çoğu, görüşleri, inançları, kültürleri farklı olsa da  "barış" isteğini vurgularken, sürece ilişkin endişeler de dile getirildi.
Heyet Başkanı Can Peker, Elazığ'da yaptıkları görüşmelerde kendilerine "sulh ahkamın seyridir" cümlesinin kurulduğunu ve çalışmaları için bundan daha güzel bir sloganın olmayacağını kaydetti.
Barışın önemini vurgulayan Paker, "Bir daha herkese sesleniyorum. Barış yapıyoruz ama ne ödün veriyoruz? Hiçbir ödün vermiyoruz. Türkiye'de yaşayan herkese, Kürt'üne, Türk'üne, Alevi'sine, Laz'ına insanlık hakkı veriyoruz. İnsan haklarını vereceğiz. İnsan haklarını verdiğimiz zaman zaten barış olur. Daha önce olmayan insan haklarını veriyoruz. Hiç kimseye bir şey vermiyoruz, biz herkese insan haklarını veriyoruz" diye konuştu.
Uzlaşmak zorundayız
Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölge üyesi Prof. Dr. Baskın Oran, İzmir Küçük Millet Meclisi tarafından Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Çözüm Süreci Özel Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 yıl süren Kurtuluş Savaşı'nda çoğu tifüsten 9 bin 800 kişinin ölmesine karşılık, Türkiye'de "30 Yıl Savaşı"nda 40 bin insanın yaşamını yitirdiğini anlattı. Oran, bu süreçte ekonomik açıdan 500 milyar dolar ile 1 trilyon dolar civarında kayıp olduğunu kaydetti.
Baskın Oran, belli grubun belli düzeni sürdürmesi için korku ortamının devam etmesi gerektiğini belirterek, "Ama artık biz buna izin vermeyeceğiz. Uzlaşmak, barış yapmak zorundayız" şeklinde konuştu.
"Yiğidin hakkını yiğide verin"
Konuşmasının ardından toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Oran, çözüm sürecinde barış dili kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya, şu yanıtı verdi:
"Hükümetin, özellikle Başbakan'ın bu konuda bu süreçte titiz davrandığını düşünmüyorum. Çok cesur karar aldı ama bu kararın ön koşulları olması lazım. Sen müzakere yaptığın insanlara hala terörist dersen, (Kürt sorunu yok, terör sorunu var) dersen kafalarda çok soru birikir. Terör 1984'te başladı ama bu tarihten önce Kürt sorunu yok muydu?"
Oran, her şeye rağmen yiğidin hakkını yiğide verilmesi gerektiğine işaret ederek, "Başbakan, cesur bir politikacı olmasaydı biz bilmem kaç yıl daha birbirimizi yiyor olacaktık" dedi.
Tepkiler
Bu arada toplantı öncesi Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bir araya gelen İşçi Partisine üye bir grup, protesto gösterisi düzenledi. Baskın Oran, güvenlik önlemi altında salona girdi. Salonun dışında bir süre slogan atan grup, polisin uyarısı üzerine dağıldı.
Doğu anadolu Bölgesi heyeti
Akil İnsanlar Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti Başkan Vekili Sibel Eraslan ile üye Abdurrahman Kurt da Elazığ'da bir vakfı ziyaret etti, çay ocağında vatandaşlarla bir araya geldi.
Sibel Eraslan, "Türkiye'nin sosyolojisinde dini bağları gözetmeden hiçbir şey yapamazsınız" dedi.
Akdeniz heyeti hafta sonu toplanacak
Bu arada, Akil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Heyetinin bölgedeki ilk toplantısını bu hafta sonu gerçekleştireceği açıklandı.
Diyarbakır'dan destek
Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti'nce bir otelde dün akşam gerçekleştirilen ve yaklaşık 40 sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı ve basına kapalı gerçekleşen toplantıda, çözüm süreci ve Dicle Üniversitesi'ndeki (DÜ) öğrenci olayların ele alındığı öğrenildi.
Toplantıya katılan Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, barışı en çok arzulayan bölgelerin başında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin geldiğini, kentte çözüm sürecine ilişkin büyük bir desteğin olduğunu ifade ettiklerini belirtti.
Eski Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar, toplantıda ağırlıklı olarak DÜ'deki olaylara ilişkin kaygılarını dile getirdiğini belirtti.
Diyarbakır'ın barışı en çok isteyen illerin başında geldiğini anlatan Aktar, STK'lar olarak umudun güvene dönüşmesi, toplumda varsa bir güven eksikliği, bunun giderilmesi için çaba gösterilmesini önerdiklerini söyledi.
Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkan Yardımcısı Sedat Yurtdaş, toplantıda sürecin sağlıklı işlemesi için kullanılan dilin önemine dikkat çekildiğini anlattı. Yurtdaş, meselenin sebeplerini ortadan kaldıracak anayasal ve yasal düzeyde adımlar atılmasını önerdiklerine vurgu yaparak şöyle dedi:
"Toplantıda ayrıca DÜ'deki olaylar üzerinde de ayrıntılı görüş alış verişinde bulunuldu. Bu durumun ne kadar büyük bir potansiyel tehlike teşkil ettiğinden söz edildi. Sürecin yönetiminin kolay olmadığı, bu nedenle de herkesin bu sürece destek vermeye hazır olduğu belirtildi."
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, kalıcı bir barışın nasıl sağlanacağının detaylı şekilde konuşulduğu toplantının çok verimli geçtiğini belirtti.
"Bizleri barışa ikna etme gibi bir çabaları yok" diyen Bilici, toplantıda bundan sonra atılacak adımların önemine vurgu yapıldığını ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA