• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzayda müthiş keşif! Okyanus bulundu
04 Nisan 2014 Cuma 10:17

Uzayda müthiş keşif! Okyanus bulundu

Satürn'ün uydusunda okyanus keşfedildi

NASA'nın Cassini uzay aracı ve Deep Space Network (Derin Uzay Ağı), Satürn gezegeninin 6. büyük uydusu Enceladus'un buz yüzeyinin derinliklerinde dev bir okyanus olduğuna dair en net delilleri buldu. 

Bilim dergisi Science'ta bugün yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, Enceladus'un yüzeyinin altındakibüyük akıcı su kütlesi, bilinmeyen deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor olabilir. Enceladus'ta bir okyanus olabileceği teorisi, 2005'te Cassini'nin uydunun güney kutbunda su buharı ve buz püskürten volkan ağızları keşfetmesiyle ortaya çıkmıştı. Cassini'den gelen son verileri inceleyen biliminsanları, ilk kez uydunun iç yapısına dair jeofiziksel ölçüleri belirledi. Elde edilen sondatalara göre, yaklaşık 500 kilometre çapındaki Enceladus'un içinde büyük bir okyanus saklı. 

Uydunun yer çekimi özelliklerini inceleyen gök bilimciler, buz kaplı yüzeyin 30 - 40 kilometrealtındaki okyanusun derinliğinin 10 kilometreyi aştığını belirtiyor. Gizli okyanusun, Güneş Sistemi'nde mikrobiyal hayata en uygun bölgelerden birisi olduğu kaydediliyor. 

NASA'nın California'daki Jet Tahriki Laboratuarı'ndan Sami Asmar, "Uydunun yer çekimi varyasyonlarını anlamak için, hız ölçen radar silahı ile aynı prensipleri içeren Doppler Efekti yöntemini kullandık. Enceladus'un üzerinde uçan Cassini'nin gönderdiği veriler, bize aşağıda bir okyanus olduğunu gösterdi" dedi. 

Bilim insanları, Enceladus'un 4,5 milyar yıl önce alüminyum ve demir radyoaktif izotopları içeren kaya ve buz karışımı olarak oluştuğunu, birkaç milyon yıl sonraki dönemde, iki radyoaktif elementin hızlı şekilde bozulması ile merkezdeki kayalık çekirdeğin mantodaki buz örtüsüne yaklaştığını düşünüyor. Bu yaklaşma ile yüzeyin altında bir sıcak patlamasının oluştuğu, zamanla çekirdekteki bozulmadan geriye kalanların Enceladus'un içinde eridiği ve okyanusun oluştuğu belirtiliyor. Enceladus uydusu, İngiliz gökbilimci Frederick William Herschel tarafından 1789 yılında keşfedilmişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA