• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uyuşturucu kıskacındaki ana yüreği
27 Ağustos 2013 Salı 12:05

Uyuşturucu kıskacındaki ana yüreği

Konya'da uyuşturucu almak için karıştığı yağma suçundan büyük oğlu cezaevinde olan anne, poliste 115 kaydı bulunan ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle gözünün önünde günden güne eriyen...

 Konya'da uyuşturucu almak için karıştığı yağma suçundan büyük oğlu cezaevinde olan anne, poliste 115 kaydı bulunan ve uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle gözünün önünde günden güne eriyen diğer oğlu 14 yaşındaki N.A'yı kurtarmak istiyor.

Derme çatma evlerinin önünde oturan gözü yaşlı bir kadın dikkatimizi çekiyor. Konuşmaya başlayınca kadının, evlatlarını yaşatmak için çırpınan çaresiz bir anne olduğunu anlıyoruz. İki evladı da genelde "bir defadan bir şey olmaz" denilerek başlanılan uyuşturucunun pençesinde. Tek isteği çocuklarını düştükleri bataklıktan çekip kurtarmak. Ama artık gücü yetmez olmuş, oğullarının kötü alışkanlıklarının bir türlü önüne geçememiş.

Büyük oğlu T.A. (18) uyuşturucu almak için "yağma" suçuna karışınca cezaevine giren 5 çocuk annesi Ahsen Uzdemir (43),  şimdi küçük oğlu N.A. (14) için endişeleniyor. Henüz 10 yaşında uyuşturucu kullanmaya başlayan N.A. ise para bulabilmek için hırsızlık yapıyor. Acılı annenin yüreği, poliste çoğu hırsızlık çeşitli suçlardan 115 kaydı bulunan, uyuşturucu bağımlığı nedeniyle günden güne eriyen N.A. için adeta parçalanıyor.

- Henüz 14 yaşında 115 kaydı var

Yaşadıklarını anlatan anne Ahsen Uzdemir,  eşinden boşandığını, biri engelli 5 çocuğuyla kendisinin ilgilendiğini söyledi. Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan 9 yaşındaki kızı Şengül A'ya üç yıl önce karaciğer nakli yapıldığını ifade eden Uzdemir, iki oğluyla da uyuşturucu kullanmaları nedeniyle problemler yaşadığını dile getirdi.

Oğlu N.A'nın çok kez tedavi görmesine rağmen bir türlü uyuşturucudan vazgeçemediğini belirten Uzdemir, "Babalarının uyuşturucuya alıştırdığı oğullarımın hayatı sönüyor. Uyuşturucu yüzünden büyük oğlum cezaevinde... Küçük oğlum N.A'da uyuşturucu bulmak için hırsızlık yapıyor. Henüz 14 yaşındaki oğlumun yaşından fazla kaydı var" dedi.

- Oğlunun cezaevine girmesine bile razı

Kendisi gibi annelerin ağlamaması için konuşmak isteğini anlatan Uzdemir, şunları kaydetti:

"Kimsenin canının yanmasını istemiyorum. Oğlum, 'çaresizim anne. Elimden bir şey gelmiyor' diyor. Krize girdiğinde evden uzaklaşıyorum. Bazen kapıyı üzerine kilitliyorum. Çünkü bana zarar veriyor. Evde camları kırıyor. Gözü bir şey görmüyor. Oğlum yüksek dozda uyuşturucu alıp ölmemesi için yanımda içmesine izin veriyorum. Bir anne için çok zor bir durum olsa da elimden bir şey gelmiyor. Bazen kendi elimle ekmek paramızı uyuşturucuya veriyorum. Çünkü oğlum yoksa hırsızlık yapıyor. Bazen çalıntı malzemeleri geri sahiplerine teslim ediyorum. Anne olarak vicdan azabı çekiyorum. Belki cezaevine girerse uyuşturucudan kurtulur. Sırf bu yüzden cezaevine girmesini istiyorum. Oğlumun mezarına gidip ağlayacağıma, cezaevine gider görürüm."

N.A. ise babası tarafından uyuşturucuya alıştırıldığını, uyuşturucu almak için de hırsızlık yapmaktan başka çaresinin olmadığını dile getirdi. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA