• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uygulamada sorun çıkmazsa sistem öğrenci lehine
11 Nisan 2009 Cumartesi 11:35

''Uygulamada sorun çıkmazsa sistem öğrenci lehine''

Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Kaya Aydın, ÖSYM tarafından 2010 yılından itibaren tamamen değiştirilen ÖSS uygulanışta bir sorun yaşanmaması halinde öğrencinin yararına olduğunu söyledi.
Uğur Dershaneleri Genel Müdürü Kaya Aydın, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren tamamen değiştirilen Öğrenci Seçme Sınavı'nın (ÖSS) uygulanışta bir sorun yaşanmaması halinde öğrencinin yararına olduğunu söyledi.
Aydın, Türkiye'de 2 adet ulusal sınavın olduğunu ve bu sınavların toplumun yüzde 60'ını etkilediğini belirterek, "Bunlar orta öğretim kurumlarına giriş sınavı olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve yüksek öğretim kurumlarına giriş sınavı olan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS). Bunlardan en önemlisi ise tabiki ÖSS'dir. Her yıl milyonlarca öğrenci ve veli sınav kabusuyla karşı karşıya kalır ve bu sınav hem ekonomik hem de sosyal açıdan ülkemizi derinden etkiliyor. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan bir
çalışmada üniversitede okuyan öğrencilerin yüzde 41'i üniversite okumadan bir iş sahibi olamayacağını düşünüyor. Yüzde 14'ü ise mezun olsa bile iş bulmasının zor olduğuna inanıyor. Bu, gerçekten düşünülmesi gereken bir olaydır" dedi.

11 YIL SONRA SİSTEM DEĞİŞİYOR
ÖSS sistemi ile ilgili en son 1999 yılında değişiklik yapıldığını dile getiren Kaya Aydın, "Bu değişikliğin üzerinden 11 yıl geçti ve ÖSYM sınav sistemini sil baştan değiştirdi. Bu yeni sistem eğer uygulamada bir sorun yaşanmazsa diğer sistemlere nazaran öğrencinin lehine bir sistem. Bu yeni sistem öğrencinin alanlarını daha net sorgulamasına imkan veriyor. Örneğin Tıp bölümünü seçecek bir öğrenci biyoloji, kimya sorularına ağırlık verebilirken, mühendislik okuyacak birisi matematik, fizik sorularına
yönelebiliyor. Ve öğrencilerin derslerdeki başarılarını da göz önüne alarak öğrencinin okulla ilişkisinin kesilmesini de engelliyor. Ben ileriki zamanlarda sorulan soruların dünyanın her yerinde yapılan sınavlarda olduğu gibi açık uçlu hale getirileceğine de inanıyorum" şeklinde konuştu.

SINAV VE DERSHANELER DÜNYANIN HER YERİNDE VAR
Bazı insanların bu tür sınavların ve bu sınavlara öğrencileri hazırlayan dershanelerin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yapıldığının zannedildiğini, oysaki bunların dünyanın en gelişmiş ülkesinde bile var olduğunu ifade eden Aydın, "Dünyanın her yerinde bu tür sınavlar ve bu sınavlara öğrenci hazırlayan dershaneler mevcut. Bu tür sınavların yapılması, gelişmemişliğin bir göstergesi olarak kabul edilmemeli. Bu sınavın diğer sınavlardan bir üstünlüğü de, önceki yıllarda sınav sisteminde yapılan
değişiklikler hiçbir ön hazırlık yapılmadan aniden yapılmıştı. Bu değişiklik ise bu yıl ortaya kondu ve 2010'da yürürlüğe girecek. Varsa eksik yönleri bunlar bu bir yıl içinde tartışılacak ve düzeltilecek. Bu sayede daha düzgün ve kaliteli bir sınav sistemi uygulamaya konulacak" şeklinde ifade etti.

YENİ SINAV SİSTEMİ NASIL OLACAK
ÖSYM tarafından 2010 yılından itibaren uygulanmaya konulacak olan yeni ÖSS, iki aşama ve 5 oturumdan oluşacak. Nisan ayında yapılacak sınavdan belli bir puanı aşan öğrenciler ikinci kısımda yapılacak sınavlara girmeye hak kazanacak. İlk sınavda öğrencinin fen, matematik ve edebiyat gibi derslerdeki bilgi birikimi sınanacak. İkinci sınav ise Edebiyat, Fen, Matematik ve Sosyal Sınavı olmak üzere 4 oturum halinde yapılacak. Her bir oturum ayrı bir günde yapılacak ve bu sınavlar 4 gün içinde tamamlanacak.
Yabancı Dil Sınavı ise ayrı bir günde yapılacak. Her öğrenci istediği oturuma katılabilecek ve girdiği oturumdan aldığı puana göre yerleştirilecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA