• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Utanç Duvarında bir Papa
26 Mayıs 2014 Pazartesi 08:39

Utanç Duvarında bir Papa

Katolik aleminin ruhani lideri, Ürdün'den sonra Filistin'e geldi. Abbas tarafından karşılanan Papa'yı protesto edenlerden 26 fanatik Yahudi gözaltına alındı. Hz. İsa'nın doğduğu Kilise'ye giderken aracından inen Papa, İsrail karşıtı yazıların bulunduğu 'Utanç Duvarı'na başını yaslayarak bir süre dua etti.

 

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Françis, tamamen 'dini içerikli' bir ziyaret amacıyla Filistin' toprakalrına ayak bastı. Ürdün'deki temaslarının ardından doğrudan Filistin'e geçen ilk Papa olan Françis'i Batı Şeria'nın Beytüllahim kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, resmi törenle karşıladı. Törenden sonra Abbas, Katolik aleminin ruhani lideri ile bir araya geldi. Görüşmede, Ramallah'daki Filistin Hükümeti Başbakanı Rami Elhamdulillah ve bakanlar da hazır bulundu.Papa, Abbas ile görüşmesinin ardından Beyullahim'de düzenlenen ortak basın toplantısında, barış görüşmelerinin önemine değinerek, 'Barışın gerçekleştirilmesi, Vatikan'ın hedefi olacaktır' diye konuştu.

'BURDA OLMAK BİR ONUR'

İsrail-Filistin halkları arasında barışçıl içinde yaşam temennisinde bulunan Papa, 'Tüm kalbimle, İsrail-Filistin arasındaki kabul edilemez anlaşmazlıkların sona erdirmenin vakti olduğunu belirtmek isterim' dedi. Papa, konuşmasında Abbas'a hitaben, 'İsa'nın doğduğu yerde sizinle birlikte yer almak benim için büyük bir onurdur' ifadesini kullandı. Abbas da Vatikan ve Filistin arasındaki ilişkilerin güçlenmesini istediklerini dile getirdi.

MÜLTECİLERLE YEMEK

Mülteci kampında kalan üç aile ile öğle yemeği yiyen Vatikan lideri, daha sonra Hz. İsa'nın içinde doğduğuna inanılan Nativity (Yeniden Doğuş) Kilisesi'ni ve son olarak Filistinlilerin yaşadığı Diheyşe Mülteci Kampı'nı ziyaret edip, Beytüllahim'den ayrıldı.

Papa Filistin'deki programının ardından dün akşam saatlerinde İsrail'e geçti. Tamamen 'dini içerikli' olduğu belirtilen ziyareti Kudüs'te protesto eden bazı fanatik Yahudiler polis tarafından gözaltına alınırken Gazze'yi yöneten Hamas, yaptığı açıklamada Papa'nın işgal altındaki Ağlama Duvarı'na gitmemesini istedi.

26 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İsrail devlet radyosunun haberine göre, İsrail polisi, Papa'nın ziyareti öncesi, Kral Davud'un mezarının bulunduğuna inanılan alanın boşaltılmasına tepki gösteren fanatik bir gruba müdahale etti. Papa'nın ziyaretinden önce İsrail polisinin, Kudüs'te 26 aşaırı sağcı Yahudiyi gözaltına aldığı kaydedildi. İsrail polisinden yapılan açıklamada, 'Yaklaşık 150 sağ görüşlü aktivist, Kral Davud'un mezarının bulunduğu alanın çevresinde toplanarak güvenlik güçlerine cam şişe attı. Saldırıda bazı polisler hafif şekilde yaralandı, bir polis aracında hasar meydana geldi' denildi.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françis, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerini korumak ve Filistinlilerin dış dünyayla bağlantısını kesmek için inşa ettiği 'Utanç Duvarı'na başını dayayarak dua etti.

Kudüs hala acı çekiyor

Batı Şeria'daki temaslarını tamamlayan Papa, özel helikopterle Tel Aviv'e geçti. Burada kendisini karşılayanlara hitap eden Papa Franciscus, 'İsrail'in var olma ve uluslararası olarak sınırlarının tanınma hakkı olduğu gibi Filistin halkının da tanınmış ve özgürce yaşayacağı bir vatana sahip olma hakkı var' diye konuştu. Franciscus şunları söyledi: Kudüs hala yaşanan çatışmaların acısını çekiyor. Çatışmalara son verip, barışı gerçekleştirmeliyiz.'

Abbas'ın uyarısı etkili oldu

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşmesinin ardından Yeniden Doğuş (Mehd- Nativity) Kilisesi'ne giden Papa'yı taşıyan üstü açık araç, 'Utanç Duvarı'nın yanında durdu. Araçtan inen Papa, İsrail karşıtı yazıların bulunduğu duvara başını dayayarak bir süre dua etti. Papa'nın ayrılışından bir süre önce ise Abbas, Papa'ya hitaben, 'İsrail'in işgalci kaba kuvvetleri tarafından inşa edilen uzun duvarı gördünüz. Bizim düşmanlık ve kinden uzak, iletişim köprülerinin kurulmasına ihtiyacımız var. Biz, özgürlük isteyen bir halkız, imkansızı talep etmiyoruz. Çalışmalarınıza güveniyoruz, bu kutsal topraklarda barışın sağlanması için yapılacak tüm girişimleri memnuniyetle karşılıyoruz' ifadesini kullanmıştı.

Filistin'e doğrudan geçen ilk Papa

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françis, Ortadoğu gezisinin ikinci gününde Filistin topraklarında. Ürdün'den sonra Batı Şeria'nın Beytüllahim kentine geçen Papa, İsrail üzerinden gitmek yerine doğrudan Filistin'e geçen ilk Hristiyan ruhani lider oldu. Bu arada Papa, Kudüs'te Fener-Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya geldi. İki din adamının buluşması, 50 yıl önce Papa 6. Paul ve dönemin patriği Atenagoras'ın görüşmesinin yıldönümünde gerçekleşti. 1963 yılındaki görüşme, Ortodoks ve Katolik kiliseleri arasındaki diyalog için mihenk taşı sayılıyor.

'Ziyaret davamıza hizmettir'

Batı Şerialı Hristiyanlar, Papa Franciscus'un Filistin'e yaptığı ziyareti büyük bir coşkuyla karşıladı. Papa'nın ziyaretinin kendilerine umut verdiğini belirten Ramallahlı Anton Bruk, 'Dini, siyasi ve ruhani birikime sahip böyle bir şahsiyetin yanımızda olması, Filistin halkının topraklarına sahip çıkmasını sürdürmesi için destek niteliğindedir. Kudüs'teki binlerce Hristiyan, Papa'yı orada görmek için can atıyor ancak İsrail, buna müsade etmeyecek' iddiasında bulundu. İmad Fureyc de 'Papa'nın ziyareti, adalet ve özgürlük isteyen Filistin'in yaralı halkına destektir' diye konuştu.

Hamas çağrısını tekrarladı

Hamas milletvekili Hasan Yusuf, Katolik aleminin ruhani lideri Papa'nın Ağlama Duvarı'nı (Burak Duvarı) ziyaret etmemesi yönünde çağrıda bulundu. Yusuf, 'Papa'nın işgal altındaki Burak Duvarı'nı ziyaret etmesi, İsrail'in söz konusu duvar üzerinde hakkı olduğunu kabul etmesi anlamında algılanabilecek adım olur. Papa, bu topraklardaki Filistin hakkını onaylamak için geliyor. Ondan Ağlama Duvarı'nı ziyaret etmekten vazgeçmesini istiyoruz' dedi. Yusuf, Papa'dan, İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme planlarına, cami ve kiliselere yönelik saldırılarına karşı tutumunu da açıkça ortaya koymasını istedi.

Ziyareti Muhtar Kent organize etti

Papa Franciscus'un ziyaretinin arkasında Coca Cola'nın CEO'su Muhtar A. Kent'in olduğu idda edildi. Arjantin'de yayınlanan Urgent24 gazetesi 'Coca Cola, Bilderberg kulübü ve Papa'nın seyahatı' başlıklı haberde, 1952 yılında New York'ta dünyaya gelen ve Başkonsolos Necdet Kent'in oğlu olan Muhtar A. Kent'in Papa'nın kutsal topraklar ziyaretinin geri planındaki baş aktörlerinden biri olduğunu yazdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA