• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstünlük sadece takva ile olur
26 Mayıs 2011 Perşembe 14:21

'Üstünlük sadece takva ile olur'

Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Kulu-Cihanbeyli Yardımlaşma, Kültür ve Çevre Derneği tarafından düzenlenen "Milli Birlik Projesi'nde Konya'nın Yeri" konulu toplantıya katıldı.
Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Kulu-Cihanbeyli Yardımlaşma, Kültür ve Çevre Derneği tarafından düzenlenen "Milli Birlik Projesi'nde Konya'nın Yeri" konulu toplantıya katıldı.
Hilton Garden Inn Otel'de düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan dernek başkanı Ramazan Yaşar, Türkiye'de bir Kürt sorunu olduğunu ve artık bunun tartışılmadığını belirterek, "1980 darbesiyle ortaya çıkan etnik terör, devletin de desteklemesiyle 30 bin insanın kanının dökülmesine neden oldu. Güneydoğu'da başlayan bu ateş içerilere doğru ilerliyor. Ancak sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız sorunun çözümü noktasında siyasi bir risk aldı. 2010 yılında Milli Birlik ve Beraberlik Projesi, Kürt
sorunun sadece silahla, kanla, gözyaşıyla çözülemeyeceğini ortaya koydu. Ancak bu projeye sivil topluk örgütleri yeterli desteği vermedi. Sorunları çözmek, taviz vermek anlamına gelmez. Herkes kendi ana dilini çocuklarına öğretmek, gelenek ve göreneklerini yaşatmaya çalışmak en doğal hakkıdır. Bu hakkı bir lütuf gibi sunmak çok yanlış" dedi.
 
Son olarak kürsüye gelen Bakan Ahmet Davutoğlu, doğru zamanda doğru kararları alanların tarihe hükmettiklerini belirterek, "Ancak ait olduğu toplumu ayrıştıranlar, birlik yerine farklılık unsurlarını harekete geçirenler kendilerine zarar verirler. Bizler böyle bir dönemden geçiyoruz. Bunu doğru okumak zorundayız. Millet ve devlet olarak alacağımız kararlarla ve yol haritasıyla gelecek nesillerin kaderini belirleyeceğimiz zamanlardan geçiyoruz. Tarihin her döneminde başka ülke ve coğrafyaların bizden medet umduğu bu topraklarla kendi devamıza da kendi kaynaklarımızla çözüm bulmamız gerek. Bu konunun üç boyutu var. Birisi insana nasıl baktığınızla ilgili boyut. İkincisi zamana nasıl baktığınızla ilgili tarihe nasıl baktığınız ve mekana nasıl baktığınızla ilgili coğrafi boyut. İnsanı Allah'ın yarattığı eşrefi mahlukat gören ve kimsenin kökeni veya ırkı nedeniyle kimsenin kimseye üstün olamayacağına inandığımız bir inanca sahibiz. Biz de üstünlük başka insanlara faydayla ölçülür. Biz de ne Yahudiler gibi seçilmiş ırk anlayışı, ne de bir zamanlar Almanlar'da olduğu gibi ali ırk inancı yoktur. Biz de sadece takvayla üstünlük vardır. Eğer bu birlik beraberliği görmek istiyorsanız mezarlıklara gidin. Her ırk ve dinden insanın Kurtuluş Savaşı'nda nasıl birlikte göğüs göğse çarpıştığını görürsünüz" diye konuştu.
 
Bir ülkenin bir arada olması için tarihdaşlık kavramının önemli bir birleştirici olduğunu dile getiren Bakan Davutoğlu, "Bugün yapmak istedikleri tarihdaşlığımız yok etmek istiyorlar. Bugün bu nedenle Kürtlerin aslının Zerdüştlükten geldiği ortaya atılıyor. Bunu 'Kürtlerin, Türk ve Araplarla ortak bir bağı yok' demeye getiriyorlar. Bu, Türklere 'bizim aslımız Şamandır' demeyle aynı şeydir. Bu, yüzyıllarca bir arada yaşamış bir milletin asli unsurlarının ayrıştırılması demektir. Ülkemizde farklı uluslar inşa edilmek isteniyor. Vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşittir. Kimsenin dışlanmadığı, farklı muameleye tabi tutulmadığı, gelişmiş devletin imkanlarından eşitçe yararlandığı bir idraki hayata geçirmemiz gerekiyor. Eğer köylerimiz, mahallelerimiz ve ailelerimiz ayrışırsa değil küresel bir aktör olmayı, millet olarak varlığımızı sürdürmekte zorluk çekeriz. Bu noktada önemli olan mahallelerin köylerin ailelerin ayrışmamasıdır. Irak'a gittiğimde Irak'ın birliği için şunları söyledim; 'şehirleri asla Kürt, Türkmen, Arap, Şii, Sünni diye ayırmayın'. Bu coğrafyaların en önemli özelliği çok mezhepli, çok ırklı bir yapıya sahiptir. Bunu ayırırsanız tarihdaşlığınız yok olur gider. Bu konuda yerel bağların sağlamlığı çok önemli. Bizim derin bir millet tarihimiz var. Bu nedenle PKK ve dış mihraklar, Kürt kardeşlerimizi esir alamıyorlar" ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA