• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstün zekalı çocuklar Sonsuz Şükran Köyünde
25 Haziran 2012 Pazartesi 13:15

Üstün zekalı çocuklar Sonsuz Şükran Köyü'nde

Konyanın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde kurulan Sonsuz Şükran Köyünde üstün zeka ve yetenekli çocuklar bilim ve sanatı açılan atölyelerde bizzat konunun duayeni olmuş isimlerden öğreniyor.
Konya’nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde kurulan Sonsuz Şükran Köyü’nde üstün zeka ve yetenekli çocuklar bilim ve sanatı açılan atölyelerde bizzat konunun duayeni olmuş isimlerden öğreniyor.
Sonsuz Şükran Köyü Derneği ve Konya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) işbirliği ile düzenlenen bilim ve sanat yaz okuluna üstün zeka ve yetenekli 9-13 yaş arası öğrenciler katılıyor. Konya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü İbrahim Baştuğ yaptığı açıklamada, 19 Haziran’da başlayan 9 gün süreli etkinliğin 27 Haziran’da sone ereceğini söyledi. Üç grup halinde devam eden bilim ve sanat yaz okuluna katılan üstün zeka ve yetenekli öğrencilerin köydeki kerpiç evlerde yatılı olarak kaldığını ve gündüz saatlerinde açılan atölyelerde bizzat konunun duayeni olmuş sanatçı ve isimlerden eğitim aldığını belirten Baştuğ, “Burada çok farklı sanat alanlarında, farklı etkinlikler alıyorlar, eğleniyorlar, hem de öğreniyorlar. Buradaki öğrenciler farklı testlerden geçerek seçilmiş. Küçük gruplarda etkileşim ve öğrenme daha iyi oluyor. Bu anlamda 10’ar kişilik küçük gruplar halinde 3 grup olarak buraya geldik. Önümüzdeki yıl ve daha sonraki yıllarda geleneksel hale getirip bu çalışmayı devam ettirmeyi düşünüyoruz” dedi.
“ÇALIŞMALARIMIZ ARTIK KURUMSALLAŞACAK”
Sonsuz Şükran Köyü Derneği Başkanı Mehmet Taşdiken ise, bu yıldan itibaren artık hayata geçirdikleri her projeyi kurumsal bir hale getireceklerini söyledi. Bu yıl Konya bölgesindeki üstün zeka ve yetenekli çocukların eğitimleriyle bu işe başladıklarını ifade eden Taşdiken, “Etkinliklerimizi BİLSEM ile birlikte yapıyoruz. Onlara kültürel ve daha çok sanatsal anlamda bir eğitim programı yaptık. Buraya, evlerimize, derneğimize üye olan bütün arkadaşlarımız ücretsiz olarak geldiler, burada kendi atölyelerini açtılar ve çalıştırıyorlar” şeklinde konuştu.
Son olarak resim, seramik ve gazetecilik dallarında açılan atölyelere katılan öğrencilerin eğitim aldığını dile getiren Taşdiken, “Aşağı yukarı bütün branşlarda sanatçı arkadaşlarımız kendi deneyimlerini çocuklara, onların anlayabileceği bir lisanla aktarıyor. Bundan sonra böyle atölye çalışmalarıyla devam edeceğiz. Daha butik, burada insanların eğitimine yönelik olarak bu çalışmalar sürecek. İki amacımız var; bu çalışmaları kurumsal hale getirmek, ikincisi de yöre insanlarına birikimlerimizi ve tecrübelerimizi aktarmak. Bunları yaparken herhangi bir ücret talebimiz olmayacak. Bu yaz okulları, Türkiye’nin her yerinde üniversitelerin veya başka kurumların açtığı gibi paralı bir okul değil. Biz kendi mütevazi imkanlarımızla herhangi bir bedel ya da sponsor katkısı olmadan bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tabi sponsor katkısına karşı da değiliz. Alabilirsek alırız, alamazsak da, kendi imkanlarımızla bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bunları kurumsallaşacağı anlamına söylüyorum. Ayrıca, önümüzdeki Temmuz ayında da yeni bir çalışmayı başlatıyoruz” dedi.
Öte yandan, resim, seramik ve gazetecilik atölyelerinde eğitim çalışmalarına katılan 2. grup öğrencilerinden çocuklara mesleki temel bilgiler verilirken, yöneltilen sorular da cevaplandırılıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Minik öğrenciler camiyi ziyaret etti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA