• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstün yetenekliler bulunacak
19 Ekim 2011 Çarşamba 15:45

Üstün yetenekliler bulunacak

AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve 25 milletvekili, üstün yeteneklilerin keşfi, eğitilmesi ve istihdamı için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve 25 milletvekili, üstün yeteneklilerin keşfi, eğitilmesi ve istihdamı için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
     TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, ''ülkenin geleceği açısından stratejik öneme haiz gördükleri üstün yeteneklilerin keşfi, eğitilmesi ve etkin istihdamlarının sağlanması amacıyla Meclis Araştırması açılması'' talebinde bulunuldu.
     Önergenin gerekçesinde, üstün yetenekli çocukların ülkenin en büyük zenginliği olduğuna işaret edilerek, bugüne kadar bazı düzenlemeler yapılmasına karşılık üstün yetenekli çocukların eğitimi ve izlenmesinin arzu edilen seviyeye ulaşmadığı kaydedildi.
     Potansiyel olarak seçkin ve stratejik değer ifade eden üstün yetenekli bireylerin değerlendirilmesinin, o ülkeye ve bütün insanlığa yarar sağlayacağı belirtilen gerekçede, şu görüşlere yer verildi:
     ''Bu potansiyelin değerlendirilmemesi halinde toplumda psikolojik ve kişilik bozuklukları olan sorumlu kesim haline dönüşmesi muhtemeldir. Ülkemizde bu potansiyele kusursuz bir eğitim verilebilmesinin çok sayıda değeri ortaya çıkaracağı kuşkusuzdur. Bunun için de öncelikle ülkenin rezervlerini belirmemek, sonra da bu rezervi uzun vadeli sonuçlar için tüm boyutlarını ile nasıl ele alınacağı, eğitileceği planlamasını yapmak gerekecektir.''
     TÜBİTAK araştırmalarına göre Türkiye'de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı birey bulunduğu, bu sayının nüfusun yüzde 2'sini oluşturduğuna işaret edilerek, bu bireylerin sadece 6 bin 942'sinin bilim ve sanat merkezlerinde kendilerine yönelik tanımlanmış eğitim alabildiği kaydedildi.
     Bu merkezlerin teşkilatlanması, programlarının geliştirilmesi, imkanlarının ve sayılarının artırılması ve çalışmaların kurumsallaşması adına yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu, bu düzenlemelerin neler olacağı ve ileriye doğru projeksiyonların belirlenmesi amacıyla acil ve geniş kapsamlı araştırmaya gerek duyulduğu ifade edildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA