• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstün Dökmenden çocuk eğitimi konferansı
08 Nisan 2012 Pazar 13:30

Üstün Dökmen'den çocuk eğitimi konferansı

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk eğitiminin önemine dikkat çekti.
Meram Belediyesi ve Küçük Şeyler Anaokulu işbirliğiyle düzenlenen “Çocukla Çocuk Olmamak” adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk yetiştirmede dikkat edilmesi gereken kurallar konusunda açıklamalar yaptı.
Konevi Kültür Merkezi’ndeki konferansa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, çocuk eğitiminin önemine dikkat çekerek, “Onları küçükken eğitmezsek ne zaman eğiteceğiz? Anne babalar olarak çocuklarımıza iyi davranalım ve onları sevelim. Ebeveynler arasında sağlıklı iletişimin olması ve ailenin temelinin sağlam olması çocukların geleceğe daha iyi hazırlanmaları için büyük önem taşımaktadır” dedi.
Çocuklarda istenilmeyen davranışlar gözlemleniyorsa bunda mutla anne ve babaların önemli bir payı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dökmen; “Çocukların istenilmeyen davranışlarını değiştirmek istiyorsak anne babalar olarak işe kendi davranışlarımızı gözden geçirmekten başlamalıyız. Çocuğun bu istemediğimiz davranışında bizim mutlaka önemli bir payımız vardır. Kendimizi objektif, cesur ve dürüst bir şekilde eleştirmeliyiz. Suçlu arayarak ya da bahaneler üreterek değişim gerçekleştiremeyiz. Çocukların problemli bir kişilik geliştirmelerine neden olan bazı anne baba beklentilerinden söz etmek istiyorum. Aileler, ‘Çocuğum söz dinleyen, itiraz etmeyen, yaramazlık yapmayan, kurallara tamamen uyan, izin verilmeden konuşmayan, çok çalışkan biri olsun. Çocuklarım için neyin en uygun ve en iyi olduğunu ancak ben bilebilirim. Hangi alanda başarılı olacaklarına ben karar veririm’ diye düşünürler. Hem okulda hem de evde kolayca yönetilebilen, edilgen, uyumlu bir çocuk yetiştirmenin gerekliliğine inanırlar. Çevreyle problem çıkarmadan ortama kolayca uyum sağlayan insanlar olmasını isterler. Bütün çocukların dünyaya iyi ve güzel olarak geldiklerini biliyorsunuz ama yine de çocuklarınıza her an kontrol altında tutulması gereken zararlı bir varlıkmış gibi davranıyorsunuz. Çocuklarınızı, şaşırtıyor, korkutuyor ve onları bağımlı hale getiriyorsunuz. Bize bağımlı değil bağlı çocuklar yetiştirmeliyiz” diye konuştu.
Konferanstan sonra Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı ile Küçük Şeyler Anaokulu Kurucusu Hülya Aydın, Prof. Dr. Üstün Dökmen’e çeşitli hediyeler verdiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA