• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstgeçitler kullanılışlı değil
21 Aralık 2010 Salı 22:52

'Üstgeçitler kullanılışlı değil'

Kampus önünde yaya üstgeçidini kullanmayan bir öğrencinin kaza sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, İstanbul Yolu üzerine yapılan üstgeçitler için şikâyetler artıyor.
Kampus önünde yaya üstgeçidini kullanmayan bir öğrencinin kaza sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, İstanbul Yolu üzerine yapılan üstgeçitler için şikâyetler artıyor. Üstgeçitlerin kullanışlı olmadığı ve güvenlik önlemlerinin düşünülmediği için yayalar tarafından kullanılmıyor. Selçuk Üniversite (SÜ) öğrencileri üniversite önüne yapılan üstgeçitleri kullanamamaktan yakınıyor.
 
Üstgeçidin ev gibi her tarafının kapalı yapılmasının doğru olmadığını dile getiren ismini vermek istemeyen bir kız öğrenci, “İkinci öğretim gören özellikle kız öğrenciler akşam okul çıkışı evlerine dönüşte üst geçitleri kullanamıyor. Arkadaşlarımızdan bazıları akşam üstgeçidi kullanırken taciz edildi. Kız öğrenciler olarak üstgeçidi havaların karardığında kullanmaktan korkuyoruz. Biz üstgeçidin her tarafı kapalı bir şekilde yapılmasını doğru bulmuyoruz. Özellikle kampus girişine yapılan üstgeçidin kız öğrenciler tarafından akşam saatlerinde kullanılabilirliği hiç düşünülmemiş.
 
 Üstgeçit yapılırken bizim güvenliğimiz kale alınmamış durumda. Üstgeçide dıştan bakınca estetik güzelliği var ama kız öğrenciler için akşam saatlerinde hiç kullanışlı değil. Bir kız arkadaşımız güvenliği olmadığı için akşam saatlerinde üstgeçidi kullanmadığı için araba çarptı ve öldü. Bu arkadaşımız sebepsiz yere öldü. Yapılan üstgeçit güvenliği düşünülmüş olsaydı ölmeyecekti. Bizim için yapılan üstgeçidin bu şekilde yapılması neye hizmet ediyor” diye konuştu.
 
MEMLEKETİN PARASI ÇÖPE ATILDI
 
Üniversite önüne yapılan üstgeçitlerin hiç kullanışlı olmadığını ifade eden ismini vermek istemeyen bir öğretim üyesi, üst geçitlerin yapımında harcanan paranın çöpe atıldığını söyledi. Üstgeçitlerin arabaların hızlarını kesmemesi için yapılmış olduğunu da vurgulayan öğretim üyesi, “Burada zayıf olan yayadır. Araba ise güçlü olandır. Üstgeçitler yayaları 50 basamak yukarı 50 basamak aşağı indirerek, onları zor durumda bırakıyor. Bununla birlikte üstgeçitlerin güvenlikten yoksun bir şekilde yapılması kullanılmamasına neden oluyor.
 
Her tarafı kapalı bir üstgeçit şeklini ben sadece Konya’da gördüm. Öğrenciler özellikle kız öğrencilerimiz akşam saatlerinde bu ıssız yerleri nasıl kullansınlar. Öğrencilerimizden duyuyoruz akşamın geç saatlerinde kız öğrenciler tacize uğruyormuş. Buralar yapılırken kime danışarak bu şekilde yapılıyor. Buna izin veren şehir plancılar nasıl bir hizmette bulunuyor, anlamakta güçlük çekiyorum. Kampus önündeki üstgeçit sanki şehir girişine yapılan hoş geldin kapısı gibi. Öğrencilere araba çarpmasın diye yapılan bu üstgeçitler hiç kullanışlı durumda değiller. Gerekli önlemlerin bir an önce alınması gerekir” ifadelerini kullandı.
 
‘ÜSTGEÇİTLER ARABALAR İÇİN YAPILMIŞ DURUMDA’
 
Üst geçitlerin yayalar için değil arabalar için yapıldığını da dile getiren öğretim üyesi, sözlerine şöyle devam etti: “Ben birçok üniversitede çalıştım böyle bir uygulama görmedim. Buradaki üst geçitler özellikle bu şekilde yapılan geçitler yayalara ve öğrencilere hakarettir. Uludağ Üniversitesi’nin önünde de bu şekilde bir işlek cadde var. Ama orada üstgeçit bulunmuyor. Uludağ Üniversitesi’nde gerekli trafik işaret ve uygulamalarıyla düzen sağlanmış durumda.
 
Üstgeçitten önce burada sadece trafik lambaları vardı. Bu bir çözüm değil, yayaların geçtiği yerlerde arabaların hızlarını düşürecek çalışmalar yapılmalıdır. Yaya yürüyor bir de üstgeçitten geçerek yolunu iki katı artırıyor. Yayalara özel düzayaklı yollar yapılmalıdır. Alt geçitler dahi bundan daha iyi olurdu. Burada basit bir planlama şekli görüyoruz. Yapılan çalışma gösteriyor ki üst geçitler yayalar için değil arabalar için yapılmış durumda.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA