• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üstadın şiirlerine muhteşem senfonik konser
26 Mayıs 2012 Cumartesi 10:08

Üstad'ın şiirlerine muhteşem senfonik konser

Ses sanatçısı Uğur Işılak, Necip Fazıl Kısakürek'in vefatının 29. yılı dolayısıyla bestelediği, ''Üstad Senfonisi'' albümündeki eserleri ilk kez Konya'da seslendirdi.
Ses sanatçısı Uğur Işılak, Necip Fazıl Kısakürek'in vefatının 29. yılı dolayısıyla bestelediği, ''Üstad Senfonisi'' albümündeki eserleri ilk kez Konya'da seslendirdi. Mevlana Kültür Merkezi Kapalı Sema Alanı'nda gerçekleştirilen programa katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, konser öncesi yaptığı konuşmasına, ''Bugün Mevlana şehrinde Üstad Necip Fazıl Kısakürek'i anmak için bir araya geldik'' diyerek başladı.
Uğur Işılak'ın Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili eserlerini ilk kez sunacağı programa katılmanın, kendisi için önemli olduğunu belirten Atalay, ''Büyük Üstad Necip Fazıl Kısakürek bizim için sembol bir isim. Bizim tarihimizde, düşünce, sanat hayatımızda rol oynayan, iz bırakan önemli isimlerden birisi. Özellikle bizim kuşağın, bizlerin yetişmesinde emeği büyük bir isim. O, zor dönemlerin adamı Necip Fazıl Kısakürek'' diye konuştu. 
     
-''Bugünler onlar sayesinde oluyor''- 
    
Atalay, Türkiye'de soylu düşünce, estetik ve seviyeli düşünce adına ne varsa, kim varsa; Necip Fazıl Kısakürek'ten, o dönemde yayımlanan Büyük Doğu dergilerinden bir pay aldığını ifade ederek, şunları kaydetti: 
 ''Bizim kendi düşünce dünyamız için de bunu aynen söyleyebiliriz. Türkiye, sizlerin desteğiyle büyük değişim geçiriyor. Bu değişimin başında olan ekipler işte o dönemlerde yetişmiş, o birikimlerden, Büyük Doğu'ların, Necip Fazıl Kısakürek'lerin düşüncesinden, o günkü emeklerden beslenerek gelmiş. Bugünler onlar sayesinde oluyor. Bunu burada özellikle söylemek isterim. Eğer bugün Türkiye'de iyi şeyler oluyorsa, bu o 1940'lı yıllarda Büyük Doğu'lar ile başlayan zincirin halkalarıdır. Bizler hepimiz, hep o günlerden beslenerek bugünlere geldik ve hamd olsun o ekipler bugün Türkiye'nin değişimini sağlıyor. Onun için burada rahmetli Büyük Üstadımız'a, Necip Fazıl Kısakürek'e Allah'tan rahmet diliyorum. Konya'da onu biz tekrar Fatihalarla, dualarla anıyoruz. Yetiştirdiği nesiller için, bizlere verdiği emek için Allah ondan razı olsun diyoruz.'' 
     
''Çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmamız lazım''- 
    
Necip Fazıl Kısakürek ile ilgili üniversite yıllarından bir anısını da anlatan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:  ''Konya'ya benim ilk gelişim, 1969 yılında Üstad ile birlikte olmuştu. O zaman rahmetli Necmettin Erbakan Konya'dan bağımsız aday olmuştu ve burada bir seçim mitingi yapmıştı. Rahmetli Üstad da davetliydi ve biz Üstad'ı 3 üniversite öğrencisi arkadaş Ankara'da havaalanında karşılamıştık. Oradan bir taksiyle gelmiştik. Konya'da konuşmasını yapmış tekrar Ankara'ya dönmüştü. Bugün de nasip oldu burada Şeb-i Arus törenlerinin yapıldığı bu güzel salonda Üstad'ı anma töreninde birlikteyiz. Şunu iyi bilelim; bu tür isimlerin değerini iyi bilmemiz, bu önemli değerlerimizi yaşatmamız, çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmamız lazım.''
Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Uğur Işılak, ''Üstad Senfonisi'' albümündeki eserleri, salonu dolduran Necip Fazıl Kısakürek hayranları ve müzikseverler için, 28 kişilik enstrüman grubunun görev aldığı orkestra ile birlikte seslendirdi. Konserine albümünde yer alan ve Necip Fazıl Kısakürek'in ünlü eseri ''Sakarya'' şiirinin bestesiyle başlayan Işılak'ı, salondaki dinleyiciler ayakta alkışladı.  Meram Belediyesi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen programda sanatçı İbrahim Sadri de Necip Fazıl'dan şiirler okudu. Programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı da katıldı.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA