• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üslerde gizli hapishaneler
02 Mayıs 2014 Cuma 08:44

Üslerde gizli hapishaneler

Afgan hükümeti, ABD ve İngiliz ordusunun Kandahar ve Helmand eyaletlerindeki üslerinde sayısı 6'ya ulaşan gizli hapishaneler kurduğunu ve Afgan vatandaşlarını buralara hapsettiğini ileri sürdü.

Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere'nin yeni gizli hapishaneleri bulunduğu ileri sürüldü. İddianın sahibi olan Afganistan hükümeti, ABD ve İngiltere ordusunun Afganistan'da gizli tutuklama merkezi kurduğunu kaydetti. Amerikalı yetkililer ise Hamid Karzai yönetiminin bu durumu bildiğini açıkladı.

İddianın ortaya atılmasının Batı ile Afganistan ilişkilerinde yeni bir gerginliğe neden olacağı ifade ediliyor. Gazeteport'un haberine göre üslerdeki gizli hapishanelerde tutulan Afganistan vatandaşlarının akibeti konusunda haber alınamamasından sonra Karzai yönetimi konuyu araştırmak için gerçekleri inceleme komisyonu kurdu.

MAHKUMLARA FARKLI UYGULAMA

Komisyon yaptığı açıklamada, ABD ve İngiltereye ait altı tutuklama merkezinin olduğunu ve bu hapishanelerdeki mahkumlara farklı bir prosedür dayatıldığını belirterek 'Bu uygulama ülkemizin kanunlarıyla çelişiyor' tespitinde bulundu.

NATO'NUN DA HAPİSHANESİ VAR

Komisyon üyesi Abdülşükür Dadras, Helmand eyaletinde Bastion Kampı'ndaki iki hapishanenin İngilizler tarafından denetlendiğini, üçüncü hapishanenin ise ABD kontrolündeki üste olduğunu söyledi. Kandahar Havaalanı'nda da yabancıların idare ettiği üçten fazla hapishane tespit ettiklerini ifade eden Dadras, bunlardan birinin Amerikan askerleri, birinin İngiliz ve birinin de NATO bünyesindeki koalisyon güçlerince yönetildiğini belirtti.

Açık ihlal

Washington'da bir ABD yetkilisi NATO askerlerinin yabancı savaşçıları gizli cezaevlerinde 96 saat tuttuğunu belirtti. Afgan yetkililer ise bir tutuklunun bu cezaevlerinden birinde 31 ay kaldığını belirlediklerini söyledi. Yetkili, 'Bu Afgan kanunlarını açıkça ihlaldir' diye konuştu.

Pentagon'da şaşkınlık

Hapishanelerin derhal kapatılacağını söyleyen Afgan yetkili Abdülşükür Dadras yabancıların kesinlikle Afganları alıkoyamayacağı veya sorgulayamayacağını hatırlatarak 'Bu hapishaneler Başkan'ın (Hamid Karzai) talimatlarına açıkça ters' dedi. Pentagon ve koalisyon yetkilileri ise Afgan yetkililerin konuyu bu şekilde dile getirmeleri karşısında şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Kabil'de bulunan ABD öncülüğündeki askeri koalisyon, 'Tutuklama için koalisyon güçlerinin kullandığı her tesis Afgan hükümeti tarafından çok iyi biliniyor ve rutin olarak Kızılhaç izliyor' dedi. Yapılan açıklamada 'Biz bulguların ve suçlamaların temelini daha iyi anlamak için komisyonun resmi raporunu almayı bekliyoruz' denildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA