• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üsküp ten Kosova ya seyahat izlenimleri
02 Aralık 2009 Çarşamba 15:06

Üsküp' ten Kosova' ya seyahat izlenimleri

Konya Aydınlar Ocağı'nın Salı Sohbeti'nde, Osmanlı'nın İzinde Üsküp'ten Kosova'ya seyahat izlenimleri anlatıldı.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Aralık ayı ilk Salı Sohbeti’nde, Üsküp’ten Kosova’ya kadar Balkanlar gündeme geldi.

Sille Kültür Evi’nde, Balkanevi Derneği vasıtasıyla Ekim ayında gerçekleştirdiği Makedonya ve Kosova seyahatinde edindiği izlenimlerini sunum eşliğinde anlatan gazeteci-yazar Mustafa Balkan, “Balkanlar’a 530 yıl adalet ve hoşgörüyle hükmeden Osmanlı, evlâd-ı fatihan topraklarından 1912’de büyük bir acı, hüzün ve ızdırapla çekildi. Dil ve dinlerini muhafaza eden Balkanlar’daki Evlad-ı Fatihan torunları ise,  Türkiye’nin kendilerine sahip çıkmasını bekliyor” dedi.

Araştırmacı-yazar Mustafa Balkan, Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten başlamak üzere beş gün Manastır, Resne, Ohri, Struga, Depre, Merkez Jupa, Kocacik, Gostivar, Kalkandelen ile Kosova’nın başkendi Priştine ve Türk şehri Prizren’i gezdiklerini söyledi. Balkanlar’daki Osmanlı’nın tarihî izlerini takip ederek çok yararlı bir seyahat gerçekleştirdiklerini ifade eden Balkan, bu şehirlerde yaşayan Türkler ve Arnavut Müslümanlarla konuşarak siyasî, dinî, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan karşılaştıkları problem ve meselelerinin neler olduğuna dair önemli izlenimler edindiklerini kaydetti. Balkan, Makedonya ve Kosova’da Osmanlı döneminden kalma tarihi ve dini yapıların hâla ayakta durduğu, bazı cami ve eserlerin ise; Osmanlı ile İslâm’a duyulan kinden dolayı 2000’li yıllarda yıkıldıklarını müşahede ettiklerini ifade etti. Üsküp ve Kosova’daki tarihi eserlerin Türkiye’nin TİKA ve Diyanet Vakfı vasıtasıyla sahip çıkarak onarıldıklarına şahit olduklarını kaydeden Balkan, Mamuşa ve Merkez Jupa’daki belediyeliklerde ay-yıldızlı Türk bayraklarının dalgalanmasının kendilerini son derece sevindirdiğini söyledi. Balkan, Mamuşa’da Mahmut Paşa Kışlası’nın ve Selçuklu mimari stilinde TİKA tarafından yapılan Gül İlköğretim Okulu’nun kendilerini son derece sevindirdiğini belirtti.

Makedonya’nın 2 milyona yakın nüfusu bulunduğunu ve Makedon Cumhuriyeti Devleti’nin bütçesinin Konya Şeker Fabrikası’nın bütçesine denk olduğunu sözlerine ekleyen Balkan, Makedonya’daki Müslüman ve Hıristiyan nüfusunun fifti fifti, Kosava’daki Müslüman nüfusun ise yüzde 80 dolayında olduğunu belirtti. Türklerin yoğun olduğu şehir ve bölgelerde AB ülkelerine ve Türkiye’ye göçlerin halâ devam ettiğini üzülerek gözlemlediklerini ifade eden Balkan, Makedonya’daki Demokratik Türk Partisi (DTP), ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde, 500 binin üzerinde nüfusa sahip Üsküp’te 50 bine yakın Türk’ün yaşadığını ve Makedonya’daki Türklerin toplam nüfusunun 120 bin dolayında olduğunu öğrendiklerini ifade etti.

 

 

 

SİZ ÜZÜLÜRSENİZ BİZ BURADA AĞLARIZ

DTP Genel Başkanı ve Makedonya Milletvekili Dr. Kenan Hasip ile Devlet bakanı Hadi Nezir ile görüştüklerini ifade eden Balkan, bu görüşmede Dr. Hasip’in, Türklüğün ve İslâm’ın bekçiliğini yapmanın kendilerine ecdatlarından kalan bir görev olduğunu hatırlatarak “Balkanlar’da hem dilimizi hem dinimizi koruyacağız. Türkiye siyasi ve ekonomik yönden ne kadar güçlü olursa, biz de burada o kadar güçlü ve kuvvetli oluruz. Tek isteğimiz ve arzumuz, Türkiye’nin buralarda Türk Diasporası oluşturması yönünde önemli adımlar atmasıdır. Çünkü bizler burada azınlık durumundayız. Kimliğimizi korumak zorundayız. Bizim için T.C. Devleti’nin politikaları çok önemlidir. Siz orada sevinir ve yüzünüz gülerse, biz burada kahkaha atarız. Sizler üzülürseniz, biz burada ağlarız. Makedonya, stratejik açıdan Avrupa’nın kapısıdır. Ekonomik açıdan güçlü olmak için de Türkiye’deki sanayici ve işadamlarını burada yatırım yapmaya davet ediyoruz” dedi. Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir de, “Makedonya olarak biz Türk işadamlarına talibiz. Burada mühür kimdeyse o Süleyman’dır. Yani ekonomik olarak kim güçlüyse, onun sözü geçer” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da feci kaza! Minibüs otomobille çarpıştı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA