• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
USAYS, Konya’nın vizyonuna katkı yapacak
24 Ekim 2010 Pazar 14:10

'USAYS, Konya’nın vizyonuna katkı yapacak'

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu 26 Ekim Salı günü başlıyor. Konuyla ilgili basın toplantısı
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 26-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu (USAYS) ile ilgili basın toplantısı düzenledi.
 
Büyükşehir Belediyesi Japon Parkı’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Tahir Akyürek, yeryüzünde küresel iklim değişikliği konusunun gündemin en başında yer aldığını hatırlatarak, su zengin olmayan Türkiye’de kaynakların doğru kullanılmasının ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekti. Bunun sadece hükümetlerin işi olmadığını, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve halkın duyarlı olması gerektiğini dile getiren Başkan Akyürek, Konya’da ilköğretim okullarında yaptıkları su tasarrufu projelerinde başarıya ulaştıklarını ifade etti.
 
Konya’ya KOP ile birlikte ilk etapta 150 milyon metreküp, daha sonraki etaplarda ise 450 milyon metreküp su geleceğini hatırlatan Başkan Akyürek, “Sadece tasarrufla elde edilen rakamın bu yatırımlara eş olduğunu görürsünüz. Konya’da ovanın yıllık kullandığı su miktarı yaklaşık 1 milyar metreküp. Eğer ovadaki 60 bin kaçak kuyu denetim altına alınır, modern sulama teknikleri uygulanırsa, 1 yılda belki KOP’tan gelecek su kadar tasarruf imkanı olur” dedi.
 
ATIKSU ARITMA’DAN 50 MİLYON METREKÜP SU ELDE EDİLİYOR
 
Belediye olarak, elle sulanan tüm yeşil alanları damla sulama ve yağmurlama sistemine geçirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, böylece suda en az yüzde 40 tasarruf sağladıklarını vurguladı. Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nin hizmete girmesiyle artık kanaldan tarımda ve sulamada kullanılabilecek 50 milyon metreküp su akmaya başladığını anımsatan Başkan Akyürek, “Belediyemiz sınırlarında konutlar ve işyerlerinde kullanılan yıllık toplam su miktarının 70 milyon metreküp olduğu düşünüldüğünde bu rakamın büyüklüğü ortaya çıkar. Ayrıca, Atıksu Arıtma’dan elde ettiğimiz su ile merkezdeki yeşil alanların sulamasını sağlayacağız” diye konuştu.
Uluslararası Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu’nun Konya’nın su ve çevreyle ilgili ortaya koyduğu vizyona katkı yapacağını ve yeni imkanlar sağlayacağını belirten Başkan Akyürek, tüm ilgilileri sempozyuma katılmaya davet etti.
 
EN BÜYÜK SEMPOZYUMLARDAN BİRİ OLACAK
 
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın da, Türkiye’de en az yağış alan bölgelerden olan Konya’da artan nüfus ve şehrin gelişiminin su ihtiyacını artırdığını hatırlattı. Su ile ilgili konuların tüm dünya için önemine dikkat çeken Aydın, düzenlenecek sempozyumda su ve atık suların yeniden kullanımının tartışılacağını söyledi. Aydın, sempozyumun; katılımcı sayısı ve ele alınacak konularla Konya’da bugüne kadar yapılmış en büyük toplantılardan biri olduğunu ifade etti.
 
SEMPOZYUM 3 GÜN SÜRECEK
 
Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından 26-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Sürdürülebilir Su ve Atıksu Yönetimi Sempozyumu, 26 Ekim Salı günü saat 09.30’da Dedeman Otel’de başlayacak. 3 gün devam edecek sempozyuma 13 ülkeden 300’den fazla bilim adamı 289 tebliğle iştirak edecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA