• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üretimden tüketime kadar herkes mutlu olacak
04 Haziran 2011 Cumartesi 14:04

Üretimden tüketime kadar herkes mutlu olacak

Konya İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarını hafta sonunda da sürdürdü. İhtisas Komisyonları raporlarının müzakereye açıldığı dördüncü birleşimde..

Konya İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantılarını hafta sonunda da sürdürdü. İhtisas Komisyonları raporlarının müzakereye açıldığı dördüncü birleşimde, Konya genelinde bitkisel ve hayvansal üretimde istikrarın sağlanması amacıyla düzenleyici ofis ve ürünlere dayalı entegre tesislerinin oluşturulması gündeme geldi. Tarımsal üretime neşter vuracak konuda, ilgili kuruluşlarla geniş çaplı bir çalışma yapılması kararı alındı.

Konu üzerinde araştırma yapan Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nun raporunu Komisyon Başkan Vekili Cannur Doğan, Tarım Komisyonu’nun raporunu Komisyon Başkanı Doğan Çiftkat okudu. Cannur Doğan, ilgili kurumlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda hazırladıkları raporda, tarımsal ve hayvansal ürünlerin fiyatlarının düzenlenmesi için Konya’da ulusal düzeyde kurulacak tarımsal ve hayvansal ürünler ofisinde, Avrupa Milli ürün ofisinin örnek alınması gerektiğini söyledi. Doğan, ofislerin aktif çalışabilmesi için Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Meslek Odaları, Belediyeler, Üniversiteler, Özel İdare ve ilgili kurumların temsilcileri ile birlikte çalışmalar yapılarak il genelinde ortak hizmet projeleri üretilmesini uygun gördükleri sonucuna vardıklarını kaydetti.

Tarım Komisyonu Başkanı Doğan Çiftkat da hayvansal ve bitkisel üretimde, üretimden tüketime kadarki zincirde her kesimin mutlu, müreffeh, güvenli ve sağlıklı yapıya kavuşturulması için konu ile ilgili yol haritası belirlenmesi ve yetkililerle ayrı ayrı görüşülerek, eylem planı başlatılması gerektiğini bildirdi.

Komisyon raporlarının okunmasının ardından konu üyelerin müzakeresine açıldı. Raporlarla ilgili söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Süleyman Selçuk, hayvansal ve bitkisel ürünlerdeki düzenlemenin hayata geçmesi için raporun askıda kalmaması ve geniş katılımla bir sempozyum düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaparken, raporda geçen Avrupa Milli Ofisi diye bir ofis olup olmadığını soran MHP Grup Başkan Vekili Yılmaz Ünal da raporun, uzmanların katılacağı bir platformda veya sempozyumda ele alınması gerektiğini bildirdi.

Gündemde ayrıca Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun Yalıhüyük, Ahırlı ve Seydişehir’de yaptığı Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddetin Sebepleri ve Çözüm Yolları’na ait raporu ile Afet Acil Durum Komisyonu’nun Seydişehir, Selçuklu ve Meram ilçelerindeki çalışmalarından oluşan rapor okundu. Raporu okuyan Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi T. Orkun Ünler, aile içi şiddetin önlenmesinde eğitimin önemine dikkat çekerken, Afet Acil Durum Komisyonu Başkan Vekili Salih Özen 31 ilçede yapacakları çalışma ile köylerde heyelan, kaya düşmesi, sel, yıkılmaya yüz tutmuş ve terk edilmiş evler ile dere yataklarına izinsiz yapılan ve tehlike arz eden yapıların tespit edildikten sonra metruk binaların kaldırılması sonuca vardıklarını ifade etti. Üyelerin müzakerelerine açılan rapor, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile birlikte çalışma yapılmak üzere kabul edildi.

Konya İl Genel Meclisi, Haziran ayı toplantılarını 05 Haziran 2011 Pazar günü yapacağı son birleşimi ile tamamlayacak. İhtisas Komisyonlarının raporlarının görüşülmeye devam edeceği toplantı saat 10.00’da başlayacak.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA